36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

2023.10.09

Festivalis „Vilnius Jazz“ atkeliauja kupinas intriguojančių sugrįžimų ir naujų pažinčių

Spalio 12-16 dienomis į sostinę grįžta vienintelis Lietuvoje šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos festivalis „Vilnius Jazz“, rengiamas jau 36-tą kartą. Jis pristatys visą būrį rinktinių muzikos pasaulio asmenybių iš JAV, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Portugalijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos, Maroko, Lietuvos ir baigsis ne tradiciškai sekmadienį, bet – pirmadienį.

„Vilnius Jazz“ tvirtai įaugo į pasaulio šiuolaikinio džiazo festivalių žemėlapį. Daugelis muzikantų pagal jį planuoja savo europinius turus, o kai kurie specialiai atvyksta į Vilnių vieninteliam pasirodymui. Tai liudija ir šiemečiai projektai.

Į „Vilnius Jazz” sceną grįžta vienas įtakingiausių pasaulio avangardinio džiazo perkusininkų Hamidas Drake’as, šįkart atlydimas itin savito britų džiazo talento saksofonininko Shabaka Hutchingso ir marokietiškos „gnawa“ muzikos puoselėtojo Majido Bekko. Trijulė pirmą kartą susivienijo Europos gastrolėms, parengusi užburiantį juodojo soulo, afrikietiškų melodijų bei šokio rifų ir energingo svingo mišinį.

„Vilnius Jazz“ scenos neaplenks ir avangardinio džiazo dinozauras, legendinio JAV kolektyvo „The Art Ensemble of Chicago“ būgnininkas Famoudou Don Moye, susirengęs su bendraminčiais į naują žygį po pasaulį. Specialiai iš JAV su soline programa atvyks garsiojo avangardininko Johno Zorno bendražygis pianistas Brianas Marsella.

O festivalį ketvirtadienį pradės „Improdimensijos“ sąjūdžiui skirtas vakaras, kurio programa suksis apie šio sąjūdžio vieną įkvėpėjų, lietuvių džiazo pažibą saksofonininką Liudą Mockūną ir jo projektus su unikaliu švedų saksofono grandu Matsu Gustafssonu bei tarptautiniu trio. Festivalio lankytojai galės pirmieji įsigyti naują M. Gustafssono ir L. Mockūno dueto albumą, įrašytą legendinėje Vilniaus plokštelių studijoje. „Improdimensijos“ korifėjų pasirodymus „apšildys“ kylančios žvaigždės – novatoriškas lietuvių trio „Fleitų 3”.

Gyvai išgirsime ir vieno iškiliausių laisvojo džiazo bei avangardo klarnetininkų prancūzo Louiso Sclaviso, portugalų džiazo žvaigždės būgnininko Mario Costa’os naujų albumų kompozicijas. Prie M. Costa’os kvarteto jungsis „Vilnius Jazz” scenoje jau ne kartą žibėjęs JAV trimitininkas Cuong Vu.

Didžioji lietuviška intriga – būgnininko Marijaus Aleksos sugrįžimas į „Vilnius Jazz“ sceną po 24 metų pertraukos. Kadaise, būdamas 13-kos, jis pradėjo čia kelią į didįjį džiazą, o dabar solinėje programoje išskleis per savo įspūdingą karjerą sukauptą bagažą,

Bus festivalyje ir visiškai naujų lietuvių publikai, o džiazo padangėje plačiai linksniuojamų vardų. Tarp jų – lyderiaujančios JAV ir Europos saksofonininkės Lakecia Benjamin ir Mette Rasmussen, atvežančios autorines programas ir savo grupes.

Jau 18-tus metus iš eilės dieniniame festivalio koncerte sekmadienį varžysis džiazo konkurso „Vilnius Jazz Young Power“ finalininkai. Festivalio rengėjas Antanas Gustys džiaugėsi, kad konkurso geografija plečiasi – šiemet į jį sėkmingai įsitraukė muzikantai iš Šiaulių.

„Vilnius Jazz“ – atradimų festivalis. Nuolat siekiame plėsti publikos akiratį tiek per muzikinę patirtį, tiek pristatydami įdomius pašnekovus“, – pabrėžė A. Gustys.

Tęsti susitikimų tradiciją šiemet jis pakvietė lektorių iš Prancūzijos Thierry Quenum’ą, kuris spalio 14-ąją Vilniaus senajame teatre surengs atvirą visiems norintiems paskaitą apie europietiško džiazo raidą.
Festivalio metu Vilniaus senojo teatro fojė klausytojus pasitiks fotografų Gretos ir Vyginto Skaraičių fotodarbų paroda „Užstrigę džiaze“. O po pagrindinės programos spalio 12-14 d. improvizacijų mėgėjai kviečiami į naktinius jaunimo džiazo grupių pasirodymus ir džemus gyvos muzikos klube „Opera Social House“ (J. Lelevelio g. 4). Čia jų laukia ir ypatingas tarptautinis projektas: vienas žymiausių Ispanijos saksofonistų Jesús Santandreu kartu su LMTA džiazo katedros studentais pristatys specialiai „Vilnius Jazz“ festivaliui paruoštą programą.

Pagrindiniai koncertai vyks tradicinėje vietoje – Vilniaus senajame teatre (J. Basanavičiaus g. 13). Intymi ir jauki šio teatro atmosfera išlaisvina kūrėjų vaizduotę ir įkvepia juos intriguojančiam dialogui su publika. Visų vakarinių koncertų pradžia – 19 val.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Bilietus į „Vilnius Jazz 2023“ renginius platina Bilietai.lt  

Naujienos e-paštu

RSS

2023.10.16

„Vilnius Jazz“ jaunųjų talentų konkurse triumfavo tūbos virtuozas

2023.10.14

„Vilnius Jazz“ įvertino Marijaus Aleksos nuopelnus Lietuvos džiazui

2023.10.11

36-ąjį festivalį „Vilnius Jazz“ pradės džiazo narsuoliai, kuriems neegzistuoja galimybių ribos

2023.10.09

Festivalis „Vilnius Jazz“ atkeliauja kupinas intriguojančių sugrįžimų ir naujų pažinčių

2023.10.05

Pranešimas spaudos atstovams

visos naujienos