36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

2020.10.13

33-ąjį „Vilnius Jazz“ festivalį užkurs perspektyviausi jaunosios kartos improvizuotojai

Spalio 15 dieną, 19 val. Lietuvos rusų dramos teatre „Vilnius Jazz“ festivalis prasidės įspūdingomis premjeromis. Pirmą kartą į džiazo festivalio sceną kils „Improdimensijos“ orkestras ir jo muzikantų Kazimiero Jušinsko bei DJ Extended (Kristupo Giko) duetas.

Saksofonininkas K.Jušinskas ir fleitininkas, improvizuotojas, eksperimentinės muzikos atlikėjas K.Gikas – bendramoksliai, kartu baigę šiuolaikinės muzikos ir improvizacijos magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA). Jie abu priklauso „Improdimensijos“ sąjūdžiui, kuris įkvėpė improvizacinės muzikos pakilimą Lietuvoje.

K.Jušinskas aktyviai koncertuoja Lietuvos džiazo festivaliuose su grupėmis „Brave Noises“ ir „Džiazlaif“ (su abiem yra laimėjęs „Vilnius Jazz” konkurso „Grand Prix“). Jis taip pat yra grupių „The Septet“, „Castor Stetson“ bei saksofonų kvarteto „Katarsis4” narys, dalyvauja įvairiuose tarpdisciplininiuose projektuose, užsiima pedagogine praktika.

„DJ Extended“ pseudonimu kuriantis K.Gikas, baigęs Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą, tęsė klasikinės muzikos studijas LMTA, vėliau čia pasuko improvizacinės muzikos kryptimi, taip pat studijavo Hagos karališkojoje konservatorijoje Nyderlanduose. Atlikėjas yra improvizacinės muzikos ansamblio „Laivo troupe“ narys, aktyviai dalyvauja įvairiuose šio žanro, elektroninės muzikos ir tarpdisciplininio meno projektuose Lietuvoje bei užsienyje.

Duetas gyvuoja jau trečius metus, yra koncertavęs „Improdimensijos“ cikle „MAMA Studios“, į kurį kviečiamos ryškiausios Lietuvos bei užsienio improvizacinės muzikos žvaigždės, taip pat pasirodė eksperimentinės muzikos festivalyje Trakų Vokėje, Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalyje, Olandijos, Belgijos, Vokietijos, Austrijos scenose.

Dviejų bendraminčių elektroakustinis projektas stebina plačia netradiciškai išgaunamų skambesių palete, garsiniais netikėtumais. K.Gikas, muzikuodamas patefonu, ir K.Jušinskas, laviruodamas saksofonu tarp akustinių bei elektroninių garsų, sulydo savo kūriniuose švelnų triukšmą, interaktyvius muzikinius pokalbius, elegantiškas melodines linijas, „glitch“ muziką, ritminius „loop’us“ bei ekstremalias abiejų instrumentų išplėstines atlikimo technikas.

Abu atlikėjus išvysime ir antroje koncerto dalyje, kai į sceną kils „Improdimensijos“ orkestras. Šį kolektyvą subūrė improvizacinės muzikos meistrai Liudas Mockūnas ir Arnas Mikalkėnas iš LMTA Šiuolaikinės muzikos magistro programos buvusių ir dabartinių studentų bei bendraminčių.

Šią programą prieš kelerius metus sukūrė L.Mockūnas kartu su kompozitoriumi Vykintu Baltaku ir pakvietė prie dėstytojų komandos prisijungti gerą bičiulį A.Mikalkėną. Naujoji programa net tik įpūtė šviežio oro į LMTA koridorius, bet netrukus tapo neatsiejama „Improdimensijos“ – improvizacijai, eksperimentams ir edukacijai skirtos kūrybinės platformos – dalimi.

Beveik visi „Improdimensijos“ koncertų cikle pasirodantys užsieniečiai veda ir meistriškumo pamokas jauniesiems Lietuvos džiazmenams. „Improdimensija“ skatina ir puoselėja skirtingų kartų dialogą bei kolegišką bendradarbiavimą. „Improdimensijos“ scenoje su ryškiausiomis Lietuvos bei užsienio žvaigždėmis pasirodo ir jaunosios kartos muzikantai. Jie čia taip pat pristato savo kūrybą.

Taip kūrybine energija trykštantys LMTA Šiuolaikinės muzikos magistro programos ugdytiniai nejučia įsitvirtino „Improdimensijos“ sąjūdžio avangarde ir tapo neatsiejama Vilniaus andergraundinio gyvenimo dalimi.

Iš tvaraus LMTA programos studentų ir dėstytojų ryšio galiausiai radosi „Improdimensijos orkestras“. Pasak jo iniciatorių, dvejus metus trunkančios Šiuolaikinės muzikos magistro studijos prabėga nepastebimai, išsiskirti su studentais visada būna sunku, dėl to ir kilo noras vėl suburti tuos, kurie neįsivaizduoja savo muzikinio kelio be improvizacinės muzikos, išpažįsta tą pačią muzikinę estetiką ir kalba viena kalba.

Pasak muzikantų, „Improdimensijos orkestro“ programa paremta išskirtinai kolektyvo narių idėjomis, užrašytomis grafinėse bei tradicinės notacijos partitūrose. Šis koncertas – puiki galimybė įsitikinti mūsų jaunosios kartos improvizuotojų profesionalumu ir kūrybingumu.

„Vilnius Jazz“ festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

33-ojo tarptautinio šiuolaikinio džiazo festivalio „Vilnius Jazz“ koncertai vyks spalio 15-18 d. Lietuvos rusų dramos teatre, o naktinės džiazo sesijos – spalio 15-17 d. klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B). Bilietus platina Bilietai.lt

Naujienos e-paštu

RSS

2023.09.20

„Vilnius Jazz” festivalio žvaigždės grįžta į Lietuvą naujais amplua

2023.08.31

Skelbiamas 18-asis jaunųjų džiazo atlikėjų konkursas VILNIUS JAZZ YOUNG POWER 2023

2022.10.10

Grįžta rudeninė džiazo fiesta „Vilnius Jazz“

2022.10.06

Pranešimas spaudos atstovams

2022.10.05

Labiausiai laukiama 35-ojo „Vilnius Jazz“ žvaigždė nusilenks mistinei asmenybei

visos naujienos