36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Marijus Aleksa

Lietuva

Marijus Aleksa - dr, perc

Vieną įdomiausių šalies būgnininkų Marijų Aleksą su „Vilnius Jazz“ festivaliu sieja ypatingi sentimentai. 1999-aisiais čia įvyko jo debiutas su profesionalais – būgnininko mokytojo, šviesaus atminimo Olego Molokojedovo kvartetu. Tada Marijui tebuvo 13 metų. Iki šiol jis išliko jauniausiu džiazo atlikėju, pasirodžiusiu šiame festivalyje.

Ir štai po 24 metų M. Aleksa žengia į šią sceną pristatyti savo trečiojo solinio albumo „Solo Live in Vilnius“. „Tarsi apsisuko ratas“, – pripažino muzikantas.

O tame rate – galybė Marijaus brandą įtakojusių kūrybos pažinčių ir įvykių. Šiandien jis tituluojamas eksperimentinės elektronikos ir džiazo scenos pažiba. Jo kūriniai, kuriuose susitinka džiazas, rokas, „world“ bei klubinė muzika, yra transliuojami BBC, „Worldwide FM“, „Jazz FM“, „Bandcamp“ kanalais, pristatomi tarptautiniuose muzikos leidiniuose.

Spalvingą savo patirtį būgnininkas sudėjo į naujausią albumą, kuriame pinasi įvairiausios įtakos – nuo Vakarų Afrikos perkusijos, japonų gagaku muzikos iki klasikinio minimalizmo, skamba įvairių pasaulio šalių instrumentai.

M. Aleksos muzikinis kelias prasidėjo Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje. 2002–2005 metais jis tęsė mokslus Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, 2005–2008 m. – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, be to, vienam semestrui buvo išvykęs į Berlyno džiazo institutą.

Labai greitai atsiskleidė ir buvo pastebėti jo talentai. Atlikėjas šlavė prizines vietas „Tamsta Drum Day“, „Baltic Drummer League“, „Sony Jazz Stage“ ir kituose būgnininkų konkursuose, muzikavo su ryškiausiomis Lietuvos scenos žvaigždėmis, tarp jų – Vladimiru Tarasovu, Liudu Mockūnu, Dmitrijumi Golovanovu, Janu Maksimovičiumi, Kęstučiu Vaiginiu.

Naujų įspūdžių alkis ir noras plėsti akiratį 2009-aisiais Marijų nuvedė į Londoną, ir jis sėkmingai įsiliejo į Jungtinės Karalystės muzikos sceną, dalyvavo su įvairiais muzikantais daugybėje koncertinių turų ir muzikinių įrašų.

Per pastaruosius keliolika metų būgnininkas pasirodė daugiau nei 40-tyje pasaulio šalių su tokiomis džiazo žvaigždėmis, kaip Keyonas Haroldas, China Moses, Dennisas Rollinsas, Anthony Josephas, Femi Temowo, Joe Armonas Jonesas, Ashley Henry, „Gilles Peterson’s All Star Band“, „Grammy“ laimėtojas Billas Laurance’as, Nubya Garcia, Benas Marcas.

2019 metais M. Aleksa buvo atrinktas į džiazo muzikantų komandą „NBLQ“ („New Band Leaders Quartet“) atstovauti Anglijos jaunajai džiazo kartai viename garsiausių džiazo festivalių pasaulyje „Blue Note At Sea“. Būgnininkui teko groti ir su tarptautinėmis popmuzikos žvaigždėmis – „All Saints“, „Blue“, Mavericku Sabre bei Maysa Leak.

Po Londone praleisto dešimtmečio grįžęs į Lietuvą, Marijus Vilniuje atidarė Ritmo mokyklą, kurioje moko įvairaus amžiaus žmones groti būgnais, pradėjo rengti „Tamsta“ muzikos klube mažus džiazo festivalius „Tamsta Jazz Weekend“ į kuriuos atvyksta jo scenos partneriai iš įvairių šalių.

M. Aleksa yra vienas intensyviausiai kuriančių Lietuvos improvizuotojų. Pastaraisiais metais pasirodė visa virtinė jo albumų. Po debiutinio solinio „Maps“ (2018), laviruojančio tarp elektroninės šokių, „world“, hiphopo muzikos, afrobeato ir „nu-jazz“, dienos šviesą išvydo antrasis solinis „As They Are“ (2023), taip pat „crossover“ albumas. Pastarajame būgnininkui talkina visas būrys bendražygių, sutiktų įvairiose grupėse ir įrašų sesijose.

Šiemet Marijaus diskografiją papildė ir su didžėjumi Manfredu įgrotas albumas „Santaka“, – taip pat vadinasi šių menininkų duetas, gyvuojantis nuo 2020-ųjų. Marijaus būgnai skamba daugelyje Britų multiinstrumentininko B. Marco įrašų, taip pat – naujausiame šio atlikėjo albume „Glass Effect“. Būgnininkas yra stabilus klavišininko Billo Laurance’o trio narys, nuolat kuria projektus su kitais muzikantais bei solines programas, atverdamas negirdėtus būgnų garsovaizdžius. 

Vilnius Jazz'2023

Mats Gustafsson - Liudas Mockūnas

Švedija-Lietuva

Mário Costa Quartet feat. Cuong Vu

Portugalija-JAV-Prancūzija

Louis Sclavis Quartet

Prancūzija

Fleitų 3

Lietuva

Brian Marsella

JAV

Lakecia Benjamin "Phoenix"

JAV

Marijus Aleksa

Lietuva

Shabaka Hutchings - Majid Bekkas - Hamid Drake

Jungtinė Karalystė-Marokas-JAV

Mette Rasmussen Trio North

Danija-Norvegija

Liudas Mockūnas - Tom Blancarte - Christian Windfeld

Lietuva-JAV-Danija

Famoudou Don Moye "Odyssey & Legacy" Quintet

JAV

Thierry Quénum: "How European jazz became independent from US jazz"

Prancūzija

Greta Skaraitienė - Vygintas Skaraitis: “Stuck in Jazz”

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2023

8 notes missing

Lietuva

207 Collective

Lietuva

Mikas Kurtinaitis

Lietuva

Geck

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2023 Guests

Sheep Got Waxed

Lietuva