36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Arkady Gotesman’s project Prayer

Lietuva

Arkady Gotesman – dr, perc, author
Petras Vyšniauskas – saxes

Kazimieras Jušinskas – saxes

Danielius Pancerovas – saxes
Dominykas Norkūnas – g

Simonas Kaupinis – tb
Shmuel Yatom - voc

2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Šiai temai skiriama ir kompozitoriaus bei perkusininko Arkadijaus Gotesmano su atlikėjų komanda parengta programa „Malda“ (projekto idėjos autorius ir kompozitorius – Arkadijus Gotesmanas).

„Maldos“ įkvėpimo šaltiniu tapo 1833 metais išleista Vilniaus Gaono Elijahu ben Solomon Zalmano, didžiojo XVIII a. išminčiaus, pasaulinio garso Toros ir Talmudo komentuotojo, knyga „Trikampis“, kurioje autorius dėsto ne tik žinomas geometrijos tiesas, bet ir aiškina mus supantį pasaulį.

Pasitelkę žydų ir lietuvių folklorą, kūrėjai parengė originalią Gaono paveldo interpretaciją, kuri mus supažindins su unikaliu išminčiaus mąstymu.

Vilniaus Gaono Elijahu ben Solomon Zalmano autoritetas pasaulyje yra toks didelis, kad turbūt neatsirastų religingo praktikuojančio žydo, kuris nežinotų, kas yra „Vilna Gaon“, „Elijah Gaon“ arba Ha-GRA (hebrajiškas akronimas nuo Ha Gaon Rabbi Eliyahu).

Šio mąstytojo intelektas ir erudicija išgarsino Vilnių visame pasaulyje kaip dvasinį žydų centrą. Gaono kūrybinis palikimas, kurį sudaro daugiau kaip 70 veikalų įvairiausiomis temomis – Šventraščio, Talmudo, mistinių Kabalos tekstų komentarai, hebrajų kalbos gramatika, geometrijos, astronomijos, medicinos ir kitų mokslų traktatai, – ir šiandien kelia didelį žydų religinių autoritetų bei mokslininkų susidomėjimą.

Elijahu ben Solomon Zalmanas gimė 1720 m. LDK mieste Brest Litovske (dabartinis Brestas Baltarusijoje). Jau vaikystėje atsiskleidė nepaprasti jo gabumai. Būdamas tik šešerių, Elijahu sakė pamokslą Vilniaus Didžiojoje sinagogoje, visus nustebindamas religinės literatūros išmanymu. Jis labai anksti pradėjo savarankiškas Šventraščio bei Talmudo studijas.

Sulaukęs 20-ties, Gaonas penkerius metus klajojo po Lenkijos ir Vokietijos miestus bei miestelius, skleisdamas savo universalias žinias. 1745-aisiais apsistojęsVilniuje, gyveno čia iki pat mirties 1797 metais.

Vilniaus Gaonas buvo žymiausias religinis žydų autoritetas, nulėmęs religinį kultūrinį Lietuvos žydų bendruomenės savitumą. LDK žydai turėjo gilias religines tradicijas. Lietuvoje veikė garsios religinės mokyklos ješivos, iš čia kilo daug žymių rabinų, kantorių, Talmudo žinovų, įtakojusių savitą Lietuvos žydų pasaulėjautą ir mentalitetą, dėl kurio Lietuvos žydai imti vadinti litvakais.

Iš žymiausių litvakų paminėtini dailininkai Isakas Levitanas, Chaimas Soutinas, Samuelis Bakas, Arbit Blatas, Marcas Chagallas, skulptorius Jacques’as Lipchitzas, rašytojai Romainas Gary, Icchokas Meras, smuikininkas Jascha Heifetzas, filosofas Emmanuelis Levinas. Šį sąrašą būtų galima tęsti ilgai.

Vienas kūrybingiausių ir produktyviausių Lietuvos džiazo kūrėjų Arkadijus Gotesmanas reiškiasi ne tik kaip perkusininkas ir kompozitorius, bet taip pat kaip poetas, režisierius, pedagogas, prodiuseris, orkestro „Vilniaus klezmeriai“ siela ir dviejų muzikos festivalių meno vadovas.

Jis kuria ir įrašinėja muziką teatrui, atlieka ją spektakliuose, rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, rengia projektus su šokėjais, literatais, aktoriais ir vaizduojamojo meno kūrėjais, autorinius spektaklius.

Arkadijui pavyksta rasti naujų džiazo scenų periferijoje ir įtraukti į savo projektus pasaulines džiazo figūras. Jis improvizavo su daugybe įvairių krypčių muzikos korifėjų, tarp jų – Rolandu Dahindenu, Vladimiru Volkovu, Viačeslavu Gaivoronskiu, Arkadijumi Šilkloperiu, Julianu Josephu, Johnu Zornu, Jacku Sironu, Franku Londonu, Anthony Colemanu, Charlesu Gayle’u, Timu Daisy, Joey Baronu, Barry Guy, Dominicu Duvaliu, Dave’u Douglasu, Albertu Begeru, Martinu Küchenu, Marku Tokaru, Warrenu Smithu, Andrew Lambu.

Tarp stabilių jo partnerių Lietuvoje yra Viačeslavas Ganelinas, Petras Vyšniauskas, Vladimiras Tarasovas, Dmitrijus Golovanovas, Janas Maksimovičius.

Arkadijus yra vienas nebylių filmų garsinimo gyvai entuziastų, populiarinantis šio žanro renginius Lietuvoje su įvairių šalių muzikantais.

Perkusininkas groja ne tik džiazą, bet ir naujausią akademinę muziką, yra pristatęs Osvaldo Balakausko, Anatolijaus Šenderovo, Zitos Bružaitės, Šarūno Nako ir kitų kompozitorių kūrinių pasaulines premjeras. Jis taip pat yra klezmerių muzikos festivalio rengėjas, Šeduvos perkusijos festivalio meno vadovas ir teatro „Theatrum solius quadri“ įkūrėjas.

2018 metais Gotesmanui įteiktas Tarptautinio džiazo festivalio „Birštonas“ Didysis prizas, 2015-aisiais – „Vilnius Jazz“ festivalio prizas už nuopelnus Lietuvos džiazui.

Petras Vyšniauskas yra vienas Lietuvos profesionaliosios saksofono mokyklos pradininkų ir pagrindėjų bei labiausiai tituluotų šalies džiazo kūrėjų.

Tarp menininko trofėjų – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premija, LDK Gedimino V laipsnio ordinas, Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) aukso medalis, Baltijos asamblėjos meno premija ir dešimtys kitų apdovanojimų.

Tai reto universalumo menininkas. Jo vaizduotė – kaip nesenkanti versmė: saksofonininkas išlieka įdomus ir išradingas nardydamas po įvairiausius džiazo stilius ir muzikos žanrus. Jis groja ne tik džiazą, bet ir akademinę muziką – nuo barokinių kompozicijų iki jam dedikuotų šiuolaikinių autorių kūrinių, pats yra sukūręs muziką dešimtims spektaklių ir vaidybinių filmų. Jo diskografijoje – daugiau kaip 60 albumų.

Kūrėjas bendradarbiavo su daugeliu žinomų džiazo, klasikinės ir liaudies muzikos atlikėjų, tarp jų – Prahos filharmonijos bei Niujorko St. Luko simfoniniais orkestrais, Paryžiaus radijo ir Niujorko „Metropolitan Opera“ chorais, liaudies dainininke Veronika Povilioniene ir birbynininku Antanu Smolskumi, džiazo gitaristu Fredu Frithu, pianistais Bobu Stensonu, Karlu Bergeriu, saksofonininkais Steve’u Lacy, Charlie Mariano, kontrabosininkais Kentu Carteriu ir Vladimiru Volkovu, trimitininkais Tomaszu Stanko ir Herbu Robertsonu, būgnininkais Hanu Benninku ir Klausu Kugeliu.

Anot Vyšniausko, džiazas – tai pirmiausia bendravimas: čia glūdi įdomiausi atradimai, todėl kūrėjas niekada nefiksuoja savo muzikos partitūrose. „Mano kūryba – galvoje“, – yra sakęs muzikantas.

Su įvairiais kolektyvais Vyšniauskas grojo tarptautiniuose džiazo festivaliuose JAV, Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Jis dalyvavo penkių pasaulinių „Expo“ parodų Hanoveryje (Vokietija), Aičyje (Japonija), Saragosoje (Ispanija), Šanchajuje (Kinija) ir Josu (Pietų Korėja) muzikinėse programose.

Vyšniausko mokiniai – Janas Maksimovičius, Liutauras Janušaitis, Kęstutis Vaiginis, Remigijus Rančys, Dovydas Stalmokas, Simonas Šipavičius ir kiti – šiandien sudaro jaunosios džiazo kartos elitą.

Menininko gimtojoje Plungėje rengiamas nacionalinis Petro Vyšniausko saksofonininkų festivalis.

Kazimieras Jušinskas yra vienas kūrybingiausių jaunosios kartos saksofonininkų. Džiazo muzika jis pradėjo domėtis Vilniaus konservatorijoje, studijas tęsė LMTA džiazo katedroje.

Atlikėjas aktyviai koncertuoja Lietuvos džiazo festivaliuose su grupėmis „Brave Noises“ ir „Džiazlaif“ (su abiem yra laimėjęs VJYP „Grand Prix“), bendradarbiauja su DJ Extended, groja „Improdimensijos“ orkestre. Jis taip pat yra grupių „The Septet“, „Castor Stetson“ bei saksofonų kvarteto „Katarsis4” narys, dalyvauja įvairiuose tarpdisciplininiuose projektuose, užsiima pedagogine praktika.

Danielius Pancerovas džiazu pradėjo domėtis savarankiškai Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje, kurioje džiazo skyriaus nėra. Studijuodamas uostamiestyje jis grojo Klaipėdos džiazo orkestre.

Vėliau saksofonininkas džiazo įgūdžius gilino LMTA, čia su bendramoksliais įkūrė populiarų saksofonų kvartetą „Katarsis4“, tapo grupių „The Septet“ ir „Džiazlaif“ nariu. 2017 metais su grupe „Džiazlaif“ Danielius laimėjo VJYP konkurso „Grand Prix“ ir specialųjį prizą už geriausią originalią kompoziciją, po metų įrašė Anglijoje debiutinį albumą. Jis taip pat groja „Improdimensijos“ orkestre.

Su įvairiais kolektyvais atlikėjas pasirodė visuose šalies džiazo festivaliuose, o su „Džiazlaif“ ansambliu koncertavo ir Latvijoje, Berlyne, Leipcige, kituose Vokietijos miestuose.

Dominykas Norkūnas muzikuoti pradėjo „Ąžuoliuko“ muzikos mokykloje, vėliau lavino įgūdžius Vilniaus kolegijos ritminės muzikos katedroje, studijavo pagal „Erasmus” programą Karališkojoje muzikos akademijoje Olborge (Danija).

2018-aisiais gitaristas baigė šiuolaikinės muzikos ir laisvos improvizacijos magistro studijas LMTA. Tais pačiais metais su Mantvydo Pranulio trio „Parxess600” jis tapo VJYP konkurso finalininku, o pernai, be konkurso „Grand Prix“, pelnė ir geriausio instrumentininko apdovanojimą.

Dominykas groja su įvairių sudėčių improvizacinės muzikos, laisvojo džiazo, fanko, „noise“ muzikos ansambliais, kitais atlikėjais, dalyvauja įvairaus žanro festivaliuose, bendradarbiauja su teatralais.

Simonas Kaupinis, baigęs Balio Dvariono dešimtmetę muzikos mokyklą, įstojo į tūbos klasę LMTA ir tobulinosi pagal mainų programą Gioachino Rossini konservatorijoje Italijoje. Pernai jis baigė šiuolaikinės muzikos ir improvizacijos specialybės magistro studijas LMTA.

Atlikėjas groja įvairiuose laisvosios improvizacijos ansambliuose ir projektuose su kompozitoriais, dalyvauja džiazo ir akademinės muzikos festivaliuose Lietuvoje ir svetur.

Shmuelis Yatomas yra vienintelis Lietuvos kantorius, Vilniaus choralinės sinagogos maldų vadovas, Toros skaitovas.

Kantorius gimė Ukrainoje, o Vilniaus sinagogoje tarnauja jau 12 metų, perėmęs kantorinio giedojimo tradicijas iš savo tėvo ir senelio. Maldose naudoja unikalią litvakų dainavimo techniką.

Sh.Yatomas atlieka ne tik religinę žydų muziką, bet ir liaudies dainas hebrajų, jidiš, aramėjų kalbomis, yra dalyvavęs kompozitoriaus A.Šenderovo projektuose. Vilniaus Gaono palikimo saugojimą ir puoselėjimą jis vadina savo misija.

Vilnius Jazz'2020

Improdimensija orchestra

Lietuva

DJ Extended feat. Kazimieras Jušinskas

Lietuva

Dainius Pulauskas Trio

Lietuva

Arkady Gotesman’s project Prayer

Lietuva

Arnas Mikalkėnas Trio

Lietuva

Gailė Griciūtė - Juozas Milašius

Lietuva

Low Blow

Lietuva-JAV

Užupis

JAV-Lietuva

Words and Letters

Lietuva

Milašius-Kutavičius-Naujokaitis feat. Lithuanian Young Composers Orchestra LP presentation

Lietuva

POST-SCRIPTUM: Jubiliejinis Dainiaus Pulausko 60-mečio ir DPG 25-mečio koncertas

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2020

Matt Deiman

Lietuva

Juzt

Lietuva

Lithuanian Youth Jazz Orchestra

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2020 Guests

Kanalizacija

Lietuva