36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Tamara Obrovac Transhistria Ensemble

Kroatija

Tamara Obrovac - voc, fl, composer
Uroš Rakovec - g, mandolin
Žiga Golob - db
Fausto Beccalossi - acc
Krunoslav Levačić – dr

 Gaivališki ir melodingi, subtilūs ir triukšmingi, tradiciški ir modernūs, rimti ir pašėlę. Visi šie epitetai tinka kroatų ansambliui „Transhistria Ensemble“ ir jo lyderei – vokalistei, fleitininkei bei kompozitorei Tamarai Obrovac. Jų meistriškumas, įtraukiantys solo, o svarbiausia – nepakartojamas džiazo, Viduržemio ir Adrijos pajūrio tautų folkloro bei šiuolaikinės muzikos lydinys įsimena ilgam.

Tamara Obrovac yra viena įspūdingiausių Kroatijos muzikių, o pasak „Jazz Podium“, – ir viena ryškiausių Europos etnodžiazo dainininkių. Ji pelnė net 8 Kroatijos nacionalinius muzikos apdovanojimus „Porin“, daugiausia – už geriausius „world“ muzikos albumus ir kaip geriausia vokalistė.

2003 metais ansamblio lyderė buvo pripažinta geriausia Kroatijos menininke. 2009-aisiais jai įteiktas ordinas „Danica Croatia“ už nuopelnus šalies kultūrai.

Tamaros Obrovac menas sulaukė ir tarptautinio pripažinimo: 2004 metais „BBC Radio 3“ kanalo „World music“ apdovanojimuose kroatei atiteko Europos muzikos ir Publikos prizai. Jos kūryba nuolat sutinkama griausmingomis ovacijomis tarptautinėse džiazo scenose.

Menininkė taip pat sėkmingai, raškydama prizus konkursuose ir festivaliuose, kuria muziką teatrui ir kinui.

Kur glūdi Tamaros Obrovac meno magija? Kūrėja surado savo unikalų braižą, atsigręžusi į gimtosios Istrijos (Vakarų Kroatijos regionas) muzikinį ir kultūrinį paveldą. Ji remiasi savo muzikoje ne tik tenykštėmis melodijomis, bet ir rašo tekstus kūriniams vietos tarmėmis, kuriomis jau niekas nebekalba. Etnografinius ir modernius muzikos elementus bei džiazo improvizacijas menininkė supina taip natūraliai ir spontaniškai, lyg būtų perėmusi šį muzikinį žodyną iš savo gimdytojų.

Ne mažiau įspūdingai Tamara improvizuoja be žodžių. Jos pasirodymai trykšta fantazija, išradingumu ir humoru. Dar daugiau ekspresijos jiems suteikia „Transhistria Ensemble“ nariai – aukščiausio lygio muzikantai, pasirengę reaguoti į kiekvieną lyderės impulsą, intuityviai bendraujantys tarpusavyje.

Kur benuvyktų šis kolektyvas, publika būna nustebinta muzikantų neįprasto mentaliteto ir mąstymo, sužavėti dainininkės balso galimybėmis ir egzotiškomis technikomis.

Pasak „Jazzthing“, Tamaros Obrovac muzikoje glūdi Viduržemio regiono lobiai: fado melancholija, tarantelos lengvumas, kroatų poezija, susilieję su Fausto Beccalossi akordeono aistra, kaitina vaizduotę labiau nei žymiausių akordeono improvizuotojų menas.

„Transhistria Ensemble“ muzika – tai intriguojanti kryžkelė tarp Rytų ir Vakarų, Viduržemio jūros ir Balkanų platumų.

Šiems muzikantams plojo publika nuo Maroko iki Japonijos, nuo JAV iki Izraelio, jie grojo žymiausiuose Austrijos, Belgijos, Vokietijos, Šveicarijos, Ispanijos ir kitų šalių džiazo klubuose bei festivaliuose.

Vilnius Jazz'2016

Vincent Peirani - Emile Parisien "Belle Époque"

Prancūzija

Marianne Trudel & Trifolia

Kanada

The Thing

Švedija-Norvegija

Atomic

Švedija-Norvegija

Orchestre National de Jazz (ONJ)

Prancūzija

Vyacheslav Ganelin - Petras Vyšniauskas - Arkady Gotesman

Izraelis-Lietuva

Andrew Lamb - Warren Smith - Arkady Gotesman

JAV-Lietuva

De Beren Gieren

Belgija

Dainius Pulauskas Group

Lietuva

Nikolay Rubanov - Aleksey Ivanov

Rusija

Liudas Mockūnas - Dalius Naujokaitis "Solo.Solo.Duo"

Lietuva

Tamara Obrovac Transhistria Ensemble

Kroatija

 
Vilnius Jazz Young Power 2016

TDT

Lietuva

Sin

Lietuva

Katarsis4

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2016 Guests

Horny Horns

Lietuva