36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Dominique Pifarély "Time Before And Time After"

Prancūzija

Dominique Pifarély - vl

Šis koncertas neatsitiktinai rengiamas „Rūdininkų knygyne“. Jis yra oficialus ECM įrašų kompanijos atstovas Lietuvoje, o Dominique Pifarély bendradarbiauja su šia kompanija daugiau kaip du dešimtmečius, dažniausiai - kaip iškilaus prancūzų klarnetininko ir saksofonisto Louiso Sclaviso partneris.

Muzikantai drauge groja nuo 1985-ųjų, o 1992-aisiais įkūrė išgarsėjusį „Sclavis/Pifarély Acoustic Quartet“, kuriame dar groja šiuolaikinio džiazo guru gitaristas Marcas Ducret ir bosininkas Bruno Chevillonas. ECM kompanija yra išleidusi kvarteto įrašų.

Smuikininko diskografijoje yra dar trys ECM kompaktinės plokštelės, įgrotos su Louisu Sclavisu („Rouge“, „Les Violences de Rameau“ ir „Dans le Nuit“), dvi – su Stefano Battaglia („Raccolto“ ir „Re: Pasolini“) bei vienas albumas – dviese su pianistu François Couturier („Poros“).

Po dešimtmečio pertraukos Dominique‘as Pifarély pratęsė bendradarbiavimą su ECM, įamžinęs puikų smuiko solo rečitalį. Tai šimtaprocentinės improvizacijos, išskyrus Victoro Youngo džiazo standarto „My Foolish Heart“ laisvą interpretaciją.

Smuikininkas teigia mėgstantis įtraukti į savo solinius pasirodymus standartą, kad atskleistų įstabias smuiko galimybes. „Paprastai džiazo smuikininkus lydi fortepijonas, gitara ar kontrabosas, bet dar Johannas Sebastianas Bachas kadaise įrodė, kad tai visai nebūtina“, - juokavo Dominique‘as Pifarély.

Už jo pečių juntama smuiko istorija; virtuozui ji – ne našta, o lobynas, praturtinantis kūrybą.

Dominique‘as Pifarély pradėjo karjerą kaip tradicinis džiazo muzikantas. Eksperimentais jis susidomėjo, patekęs į Mike‘o Westbrooko grupę ir „Vienna Art Orchestra“. 9-ajame dešimtmetyje menininkas ėmė eksperimentuoti su savo grupėmis.

Vienas išskirtinių Dominique‘o Pifarély‘o bruožų – pomėgis įtraukti į projektus kalbamuosius tekstus. Smuikininkas bendradarbiavo su prancūzu rašytoju François Bonu, aktoriais Violaine‘u Schwartzu bei Pierre‘u Baux‘u. Poezija skambėjo jo programose su pianistu François Couturier ir kontratenoru Dominique‘u Visse.

„Aš didelis poezijos mėgėjas“, - neslėpė Dominique‘as Pifarély. Naujausią savo solinį albumą jis pavadino „Time Before and Time After“, įkvėptas Thomaso Stearnso Elioto eilių, o albumo kūrinius dedikavo įvairiems poetams. Smuikininkas prisipažino norėjęs, kad jo albumas primintų eilėraščių rinkinį.

Pastaruoju metu Dominique‘as Pifarély daug muzikuoja solo. Jis vadina šią veiklą savo kūrybinėmis dirbtuvėmis, mat improvizuodamas solo gludina džiazo žodyną ir stilių. Menininkas tvirtina pagalvojantis apie tai, ką gros, tik dešimt ar dvidešimt sekundžių prieš eidamas į sceną: jo soliniai projektai – tai spontaniški atsivėrimai, kuriems būtinas gyvas kontaktas su publika.

Apskritai Dominique‘o Pifarély‘o muzika dažnai nenuspėjama, kupina permaininingų nuotaikų ir spalvų. Anot kritikų, brandžiajame jo stiliuje susijungia klasikinio smuiko, svingo tradicijos ir novatoriškas europietiško džiazo garsovaizdis. Techninė meistrystė ir laki vaizduotė leidžia smuikininkui lengvai judėti tarp skirtingų pasaulių.

Pats menininkas vadina smuiką mažu orkestru, kuris reikalauja dėmesio kiekvienai detalei.

Dominique‘ą Pifarély muzikinėse kelionėse lydėjo daugybė džiazo garsenybių, tarp jų - Aki Takase, Craigas Tabornas, Stéphane‘as Grappelli, Timas Berne, Carlosas Zingaro, Michelis Portalas, François Corneloupas, Wolfgangas Reisingeris, François Raulinas, Joachimas Kühnas, Gérardas Marais, Stefano Battaglia.

Pastaruoju metu smuikininkas daug laiko skiria ir savo dideliam ansambliui „Dédales“, groja dviese su Michele Rabbia. Jis koncertuoja visoje Europoje, JAV, Kanadoje, Japonijoje, Indijoje, Artimuosiuose Rytuose, Lotynų Amerikoje ir Afrikoje.

Pristatydamas savo naująjį solo albumą menininkas šį rudenį aplankys ne tik Lietuvą, bet ir Estiją, Latviją, Suomiją. 

Išankstinė registracija į koncertą – būtina. Registruotis galima laiškais (info@rudninkuknygynas.lt) arba telefonu (+370 5 2610266).

Bilieto kaina – 14,99 €.

Vilnius Jazz'2015

Dominique Pifarély Quartet

Prancūzija

Roberto Ottaviano - Alexander Hawkins

Italija-JK

Reis - Demuth - Wiltgen

Liuksemburgas

Reijseger-Fraanje-Sylla

Nyderlandai-Senegalas

Bill Frisell - Music For Strings

JAV

Martin Küchen - Mark Tokar - Arkady Gotesman

Švedija-Ukraina-Lietuva

Hikashu feat. Itaru Oki

Japonija

Angles 8

Švedija

Tree Stones Quartet

Lietuva-Estija-Latvija

Martin Küchen "The lie & the orphanage"

Švedija

Dominique Pifarély "Time Before And Time After"

Prancūzija

 
Vilnius Jazz Young Power 2015

Gone4Square

Lietuva

Brave Noises

Lietuva

Sin

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2015 Guests

Sons of Gislason

Lietuva-Islandija