36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Angles 8

Švedija

Martin Küchen – as, leader
Eirik Hegdal – bs, ss
Magnus Broo – tp
Mats Äleklint – tb
Mattias Ståhl – vibe
Alexander Zethson – p
Johan Berthling – b
Andreas Werliin – dr

Šis rinktinių Skandinavijos improvizuotojų kolektyvas dažnai lyginamas su Charlie Hadeno „Liberation Orchestra“ dėl panašios ideologijos, muzikos dedikacijų. „Angles 8“ lyderis Martinas Küchenas, kaip ir Charlie Hadenas, su kolektyvo vėliava skelbia humanistines idėjas, smerkia prievartą ir terorą pasaulyje. Tarkime, pirmasis 2008-aisiais išleistas grupės albumas „Every Woman is a Tree” buvo dedikuotas Irako moterims. Jį palydinčiame tekste Martinas kalba apie neteisybę, karą ir kančias.

Beje, tada grupė dar buvo sekstetas – būtent tokios sudėties ji susikūrė 2007 metais ir išleido ne vieną kompaktinę plokštelę.

Tik prieš trejus metus, prisijungus pianistui Alexanderiui Zethsonui ir saksofonininkui Eirikui Hegdalui, o trimitininkui Magnusui Broo pakeitus kolegą Goraną Kajfesą, atsirado dabartinis „Angles 8“. Netrukus, susigrąžinus senąjį trimitininką, ėmė reikštis ir „Angles 9“.

Išaugusi sudėtis suteikė grupei daugiau galimybių parodyti savo veržlumą, muzikos kontrastus. Tai liudija ir naujausi jos albumai - “In Our Midst” (2013) bei “Injures” (2014).

„Angles 8“ muzika hipnotizuoja. Galbūt dėl to, kad ji remiasi į kolektyvinę atmintį, senąsias Europos tautų orkestrinio muzikavimo, Balkanų pučiamųjų tradicijas, kai ką perėmė iš Afrikos genčių folkloro. Ji kupina džiaugsmo ir liūdesio, greitų unisonų, netikėtų ritminių posūkių ir subtilių nuskaidrėjimo salelių.

Švedų saksofonininko Martino Kücheno viešnagė festivalyje „Vilnius Jazz“ – improvizuota ir pribloškianti kaip ir jo gyvenimas bei muzika. Užuot surengęs Lietuvoje vieną planuotą koncertą su savo grupe „Angles 8“, jis pasirodys net keliuose amplua – ir kaip solistas bei trio, kursiančio nebyliojo filmo garso takelį, narys.

Nuotykingo gyvenimo ir karjeros šiam menininkui gali pavydėti kiekvienas. Jis paragavo gatvės muzikanto duonos, klajojo su cirko trupe po Europą, dalyvavo šokio projektuose, improvizavo su poetais, kūrė muziką eksperimentiniams filmams, teatrui, garso instaliacijoms, o visai neseniai grodamas saksofonu išbandė atominės elektrinės ir vandens bokšto akustiką.

Vingiuotas buvo ir Martino kelias į muziką. Tėvai jį spaudė groti fleita, o vaikinas pradėjo dainuoti roko grupėje (ir dainuoti niekad nesiliovė) bei pūsti saksofoną Alberto Aylerio maniera. Tiesa, bendražygiai jį išjuokė, bet maištininkas nesustojo – 10-ajame dešimtmetyje jis tvirtai įsiliejo į švedų “free“ džiazo ir improvizacinės muzikos sceną, ėmė reikštis daugybėje kamerinių grupių, kurti ir didesniems ansambliams, koncertuoti solo ir su džiazo orkestrais.

Martinas Küchenas groja trio „Sound of Mucus“, „Unsolicited Music Ensemble“, „Looper“, „Trespass“, kvartetuose „Exploding Customer“, UNSK, yra įvairių sudėčių „Angles“ projektų lyderis, Matso Gustafssono „Fire! Orchestra“ narys, muzikuoja dviese su gitaristu Davidu Stackenås. Scena saksofonininką suvedė su daugeliu iškilių džiazo figūrų, tarp jų - Philu Mintonu, Sirone, Marku Sandersu, Burkhardu Beinsu, Andrea Neumannu, Tony Wrenu, Lucu Houtkampu, Joe Williamsonu.

Martinas išmaišė Vakarų ir Rytų Europą, Balkanus, pasiekė Šiaurės ir Vakarų Afriką, Kanadą ir JAV, Japoniją. Jo diskografijoje – per 20 kompaktinių plokštelių.

Įdomu, kad jis neužrašinėja savo kompozicijų, bet nusiunčia grupės nariams trumpus įrašus ir pagroja arba padainuoja repeticijose savo muzikos motyvus, kuriuos partneriai savaip išplėtoja. Pasak kritikų, rezultatas – gaivališkas!

Saksofonininkas Eirikas Hegdalas gyvena Norvegijoje, vadovauja Trondheimo džiazo orkestrui, dirba su grupėmis „Team Hegdal“, „Zanussi 5“, „Angles 9“, „Lord Kelvin“, „Alpaca Ensemble. Jis pelnė pripažinimą ir kaip puikus kompozitorius – rašo muziką Oslo filharmonijos, „Bodø Sinfonietta“, „Trondheim Sinfonietta“ orkestrams bei kitiems kolektyvams.

Trimitininkas Magnusas Broo, baigęs studijas Šiaurės Teksaso valstybiniame universitete, grojo Fredriko Noréno grupėje, bendradarbiavo su Lennarto Åbergo orkestru. Jis ypač žinomas kaip norvegų ir švedų grupės „Atomic“ centrinė figūra, vadovauja savo kvartetui, bendradarbiauja su Fredriko Nordströmo kvintetu.

Trombonininkas Matsas Äleklintas nuo 2000-ųjų keliauja po pasaulį kaip laisvai samdomas muzikantas. Jo keliai vingiavo per Norvegiją, Kanadą, Vokietiją, Angliją, Portugaliją, Slovėniją ir daugelį kitų šalių.

Atlikėjas gastroliavo ir įrašinėjo muziką su „Fire!“ bei Trondheimo džiazo orkestrais, kitais Skandinavijos bigbendais, Alberto Pintono kvintetu, Torbjörno Zetterbergo oktetu, „YunKan10“, „The Thing XXL“, Dave‘u Hollandu, Carla Bley, Steve‘u Swallow, Peru Henriku Wallinu ir daugybe kitų žinomų kolektyvų bei improvizuotojų.

Matsas muzikuoja ir su savo kvartetu, reiškiasi ne tik džiaze ir improvizacinės muzikos scenoje, bet taip pat bliuzo, soulo, pop- ir roko muzikos bei teatro projektuose.

Vibrafono meistras Mattiasas Ståhlis įspūdingai debiutavo džiazo scnoje - 2002 metais jo albumas "Ståhls blå" buvo įvertintas Švedijos radijo apdovanojimu. Kritikai puikiai sutiko abi Mattiaso kvarteto plokšteles, kurioms jis pats sukūrė ir muziką.

Menininkas bendradarbiavo su daugybe kolektyvų, tarp jų - Trondheimo džiazo orkestru, „Formo Tre&Metall“, IPA, Cecilia Persson kvintetu, dalyvavo Georgo Riedelio, Emilio Svanängeno, „Loney Dear“ projektuose. Jis įsiamžino ir tokių grupių kaip „Team Hegdal“, Lennarto Åbergo orkestrai, „Nils Berg 5“, Alberto Pintono kvintetas, „Yttling Jazz“, Fredriko Nordströmo kvintetas, „Klaus Holm Kollektif“, „Jet Set Sweden“ istorijoje.

Alexanderio Zethsono naujausių projektų partneriai – Trondheimo džiazo orkestras, Olavas Mjelva, Johanas Jutterströmas, Sofia Jernberg, Gustafas Hielmas. Pianistas taip pat kuria ir atlieka solo muziką filmams Švedijos instituto užsakymu.

Bosininkas Johanas Berthlingas reiškiasi Švedijos improvizacinės muzikos scenoje nuo 10-ojo dešimtmečio. Jis kviečiamas ir į kitų žanrų projektus, dirba kaip prodiuseris bei muzikos aranžuotojas su Švedijos ir užsienio artistais.

Johanas taip pat vadovauja kolektyvui „Tape“, muzikuoja grupėse „Ohayo“, „Boots Brown“, „Sten Sandell Trio“, „Fire! Orchestra“. Jis groja ir gitara bei kitais instrumentais.

Būgnininkas Andreasas Werliinas yra grupių „Wildbirds & Peacedrums“, Dano Berglundo „Tonbruket“, „Loney Dear“, „Fire! Orchestra“ narys, rašo muziką teatrui ir kino filmams. 

Vilnius Jazz'2015

Dominique Pifarély Quartet

Prancūzija

Roberto Ottaviano - Alexander Hawkins

Italija-JK

Reis - Demuth - Wiltgen

Liuksemburgas

Reijseger-Fraanje-Sylla

Nyderlandai-Senegalas

Bill Frisell - Music For Strings

JAV

Martin Küchen - Mark Tokar - Arkady Gotesman

Švedija-Ukraina-Lietuva

Hikashu feat. Itaru Oki

Japonija

Angles 8

Švedija

Tree Stones Quartet

Lietuva-Estija-Latvija

Martin Küchen "The lie & the orphanage"

Švedija

Dominique Pifarély "Time Before And Time After"

Prancūzija

 
Vilnius Jazz Young Power 2015

Gone4Square

Lietuva

Brave Noises

Lietuva

Sin

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2015 Guests

Sons of Gislason

Lietuva-Islandija