36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Osvaldas Balakauskas "Psalms of the Spring"

Osvaldas Balakauskas "Psalms of the Spring" (Lietuva):

Arkady Gotesman – dr
Tomas Botyrius - as
Valerijus Ramoška – tp
Daumantas Kirilauskas – p

String Quintet of the St. Christopher Chamber Orchestra of the Vilnius Municipality (artistic director Donatas Katkus):

Eugenija Budzila - vl
Jurgita Gaubytė - vl
Birutė Bagdonienė - vla
Onutė Švabauskaitė - vlo
Arūnas Kučinskas – db

Prof. Donatas Katkus - conductor

„Pavasario psalmes“ vienas garsiausių Lietuvos kompozitorių Osvaldas Balakauskas parašė „Vilnius Jazz“ festivaliui perkusininko Arkadijaus Gotesmano užsakymu. Visi šio projekto atlikėjai yra susiję su džiazo scena.

Osvaldui Balakauskui visada imponavo „savita džiazo muzikos gramatika“. Savo kūriniais jis tarsi bando užfiksuoti tai, kas džiaze neužrašoma - dinamiškos jo kūrinių ritminės struktūros kuria svingo pojūtį, improvizacinę aurą.

„Osvaldas Balakauskas yra vienas nedaugelio mūsų laikų kompozitorių, ambicingai plėtojančių savo originalią muzikos sistemą. Jo kūrybiniame kelyje ypač svarbūs buvo studijų metai Kijeve, kur kompozitorius bendravo su avangardistines idėjas puoselėjančiais Ukrainos kompozitoriais, susižavėjo Stockhauseno, Boulezo, Xenakio ir ypač Weberno bei Messiaeno kūryba.

Osvaldo Balakausko kompozicinė technika yra plėtojama dviem kryptimis - savito serializmo (...) ir naujosios diatonikos. (...) Nauja harmonija kuria ypatingą, intriguojantį garsinį klimatą, kuris yra atpažįstamas kaip "Balakausko tonalumas“, - rašoma apie autorių Muzikos informacijos ir leidybos centro tinklapyje.

Pats menininkas pabrėžia, kad jo naudojama technika „leidžia jausti tonacinį lauką, tai yra – orientuotis panašiai, kaip klausantis tonalios (klasikinės) muzikos“. Jo įsitikinimu, tonalume slypi muzikos galia sujaudinti klausytoją, todėl remtis tradicine kompozicija ir tradicine publika, mėgstančia klasikus bei tradicinį džiazą, yra kur kas prasmingiau negu vaikytis „originalumo“. O būti susijusiam su tradicija, bet likti atpažįstamam, individualiam – didžiausia vertybė.

Osvaldo Balakausko muzika nuolat atliekama svarbiuose Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos šiuolaikinės muzikos festivaliuose, ne kartą skambėjo ISCM Pasaulio muzikos dienose, yra įamžinta šešiuose autoriniuose albumuose.

1996 metais ji buvo įvertinta Lietuvos nacionaline premija, 1998 metais - Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordinu. 2012-aisiais kompozitorius apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Arkadijus Gotesmanas yra vienas kūrybingiausių Lietuvos perkusininkų. Jis groja ne tik džiazą, bet ir naujausią akademinę muziką, rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, kuria ir įrašinėja muziką teatrui, atlieka ją spektakliuose, gyvai garsina nebylius kino filmus, rengia projektus su šokėjais.

A.Gotesmano perkusija skamba Oskaro Koršunovo spektakliuose, kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo balete "Dezdemona", choreografės Loretos Juodkaitės spektaklyje "Nepaklusti". Kartu su aktore Dalia Michelevičiūte jis sukūrė teatrinį projektą pagal Wislawos Szymborskos eiles „Stotis N mieste“.

Pastaruoju metu teatrinė raiška perkusininką itin traukia. 2010-aisiais jis pakvietė publiką į savo pirmąjį autorinį monospektaklį "Dievo žmogaus istorija", pernai Arkadijus pristatė autorinį projektą „Perkusiniai atvirukai“, parengtą kartu su vaizduojamojo meno kūrėjais Linu Liandzbergiu ir Artūru Valiauga. Neseniai menininkas pakvietė publiką kartu su aktoriumi Arūnu Sakalausku į muzikinį skaitymą „Paskutinis Vilniaus Pranašas“. Savotiškas teatras yra ir džiazo bei jidiš muzikos kvartetas, kuriame A.Gotesmanas muzikuoja su dainininku Rafailu Karpiu, pianistu Dariumi Mažintu ir saksofonininku Petru Vyšniausku.

Perkusininkas rengia projektus ir su literatais, įrašė kompaktinį diską kartu su poetu Rolandu Rastausku, yra išleidęs solinį albumą "J.Brodsky in memoriam", įkvėptą poeto eilių.

Džiazo scenoje A.Gotesmanas bendradarbiavo su daugybe įvairių krypčių muzikantų, tarp jų – Rolandu Dahindenu, Vladimiru Volkovu, Viačeslavu Gaivoronskiu, Arkadijumi Šikloperiu, Julianu Josephu, Johnu Zornu, Davidu Geringu, Jacku Sironu, Franku Londonu, Anthony Colemanu, Charlesu Gayle'u, Timu Daisy.

Perkusininkas yra ilgametis Petro Vyšniausko, Viačeslavo Ganelino, Liudo Mockūno partneris. Jis muzikuoja „Dainius Pulauskas Group“, Vilniaus džiazo orkestre, „ACCOsax Freeminded“ trio, rengia projektus su vokaliste Andre Pabarčiūte ir daugelių kitų improvizuotojų. A.Gotesmanas taip pat yra Vilniaus klezmerių orkestro įkūrėjas ir narys, klezmerių muzikos festivalio rengėjas.

„Pavasario psalmėms“ perkusininkas greta tradicinių mušamųjų pasitelkė neįprastą instrumentarijų – didžiulį trikampį, iš Turkijos parsigabentus gongus, savo paties sumanytus ir pasidarytus instrumentus. Netradiciška bus ir tai, kad muzikas gros iš natų, nes visas kūrinys, išskyrus įžanginę jo improvizaciją, yra tiksliai užrašytas.

Saksofonininkas Tomas Botyrius geriausiai žinomas kaip bigbendų solistas. Jis jau daugiau kaip 15 metų muzikuoja Kauno bigbende, kurį laiką jam vadovavo. Muzikantas yra parengęs ir autorinių džiazo programų, dalyvavo daugelio Lietuvos džiazo meistrų projektuose, pasirodė visuose šalies džiazo festivaliuose, gastroliavo daugelyje Europos šalių. Jis bendradarbiauja taip pat su pop- bei akademinės muzikos atlikėjais, kuria projektus su teatralais.

Valerijus Ramoška yra iškiliausias Lietuvos džiazo trimitininkas, nuolatinis Dainiaus Pulausko grupių narys. Su šio klavišininko kolektyvais jis grojo pagrindiniuose Azijos, Afrikos, daugelyje Europos festivalių, JAV ir Kanadoje.

Trimitininkas taip pat parengė ne vieną duetų programą su Dainiumi Pulausku bei pianistu Egidijumi Buožiu, yra išleidęs su abiem partneriais albumų. Jis bendradarbiavo su visais ryškiausiais šalies džiazo meistrais, tarp jų - Vladimiru Čekasinu, Vladimiru Tarasovu, Liudu Mockūnu, Petru Vyšniausku, Vytautu Labučiu, yra Leonido Šinkarenkos kvarteto „Jazz 4“ narys. Valerijus Ramoška groja kaip solistas su pagrindiniais šalies bigbendais, muzikuoja įvairių sudėčių kameriniuose ansambliuose.

Zalcburgo „Mozarteum“ universitetą Austrijoje baigęs pianistas Daumantas Kirilauskas taip pat turi džiazavimo patirties. Jis - „Džiazo improvizacijos“ konkurso Vilniuje (1992) lauretas, pirmasis Chicko Corea‘os Koncerto fortepijonui ir orkestrui atlikėjas Lietuvoje. Daumanto repertuaras apima kūrinius nuo baroko iki XXI amžiaus moderniausių kompozicijų. Fortepijoninį koncertą jam parašė vengrų kompozitorius Miklosas Marosas.

Pianistas koncertavo JAV, Kanadoje, daugelio Europos šalių elitinėse salėse, tarp jų -- Maskvos P.Čaikovskio konservatorijos, Leipcigo „Gewandhaus“, Bonos „Schumann Haus“, Vitebsko Filharmonijos, Oslo „Concerthus“, Rygos Didžiosios gildijos.

Muzikas pasirodė su visais Lietuvos orkestrais, Latvijos „Sinfonietta Riga“, Vienos „Artis-Quartett“, ansambliuose su žymiais Lietuvos ir užsienio solistais.

Daumanto Kirilausko meistriškumas įvertintas tarptautinių M. Canals (Barselona), Niuporto (Didžíoji Britanija) , M.K.Čiurlionio pianistų konkursų laurais, „Bösendorfer“ prizu Vienoje ir Austrijos kultūros ministerijos premija.

Šiuo metu muzikas dėsto fortepijoną Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Ne kartą prie džiazo yra prisilietę ir projekto styginių kvinteto muzikantai koncertuodami su maestro Donato Katkaus diriguojamu Šv.Kristoforo kameriniu orkestru. 1999 metais šis kolektyvas netgi dalyvavo Berlyno džiazo festivalyje “Jazz Fest”. Jis groja pačią įvairiausią muziką stebindamas publiką universalumu ir menine vaizduote.

Šv.Kristoforo kamerinis orkestras pelnė pripažinimą už stilingas baroko kūrinių interpretacijas ir šiuolaikinės muzikos propagavimą. Kolektyvas yra atlikęs arti 200 lietuvių autorių kūrinių, tarp jų – visus Osvaldo Balakausko opusus styginiams, įrašęs du autorinius kompozitoriaus muzikos albumus.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Donatas Katkus 1965-1994 metais grojo altu Vilniaus kvartete, surengė su juo apie 2000 koncertų, gastroliavo visame pasaulyje. Maestro daug koncertavo ir kaip solistas, suredagavo ir pirmasis atliko daugybę lietuvių kompozitorių kūrinių altui, styginių kvartetui bei kameriniam orkestrui.

1994-aisiais jis įkūrė Vilniaus savivaldybės Šv.Kristoforo kamerinį orkestrą, po metų - tarptautinį Kristupo vasaros festivalį.

Profesorius paskelbė daugiau kaip 400 straipsnių muzikos estetikos, semiotikos, interpretacijos teorijos temomis, parašė scenarijus muzikiniams filmams “Vilniaus kvartetas” (1982) ir “Smuikininkas” (1984; apie R.Katilių), išleido knygas „Vilniaus kvartetas“ (1971), „Muzikos atlikimas“ (2006, 2013), „Lietuva išėjo iš mados“ (2010).

2001 metais Donatui Katkui įteikta Nacionalinė premija, 2003-aisiais – pasaulio intelektualinės nuosavybės asociacijos (WIPO) aukso medalis, pernai – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didysis kryžius.

Vilnius Jazz'2013

William Hooker - Liudas Mockūnas

JAV/Lietuva

Vladimir Chekasin - Vladimir Tarasov

Lietuva

Pascal Schumacher Quartet

Liuksemburgas

David Fiuczynski Planet Microjam

JAV

Sean Noonan "A Gambler's Hand"

JAV/Lenkija

Osvaldas Balakauskas "Psalms of the Spring"

Lietuva

Kaja Draksler

Slovėnija

Brussels Jazz Orchestra "Graphicology"

Belgija

Hildegard Lernt Fliegen

Šveicarija

Andy Emler MegaOctet

Prancūzija

 
Vilnius Jazz Young Power 2013

Kaff

Lietuva

In Albedo

Lietuva

Legentet

Lietuva

r.a.d.d.

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2013 Guests

Euan Stevenson Vilnius Quintet

Škotija/Lietuva