36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Euan Stevenson Vilnius Quintet

Euan Stevenson Vilnius Quintet (Škotija/Lietuva):

Euan Stevenson – p
Juozas Kuraitis - sax
Dominykas Vyšniauskas - tp
Andrew Sharkey – db
James Drummond – dr

Kvintetas debiutavo šią vasarą Tarptautiniame Edinburgo džiazo festivalyje. Jis buvo sumanytas kaip šio festivalio bei „Vilnius Jazz“ bendras projektas, dviejų šalių džiazo jaunimo kūrybinė laboratorija.

„Nėra geresnio būdo pristatyti užsienyje nežinomus lietuvių atlikėjus, o Lietuvoje - mums nežinomus užsieniečius, kaip kuriant bendrą jų projektą“, - tvirtino vienas kvinteto iniciatorių, festivalio „Vilnius Jazz“ prodiuseris Antanas Gustys.

Sėkmingas kvinteto debiutas įkvėpė muzikantus prisistatyti ir Škotų namuose Briuselyje, o dabar Euano Stevensono, Juozo Kuraičio ir Dominyko Vyšniausko muziką išgirs Vilniaus publika.

Projekto lyderis Euanas Stevensonas laviruoja savo kūryba tarp džiazo ir akademinės klasikos principų, semiasi įkvėpimo popmuzikoje bei škotų folklore. Pianistas neslepia norintis kurti suprantamą ir patrauklią kuo platesnei auditorijai muziką.

Euanas Stevensonas nuo mažens skambino klasiką, o džiazu susidomėjo paauglystėje. Deja, dėl traumų jam teko nutraukti džiazo fortepijono studijas Birmingamo konservatorijoje. Jis baigė klasikinę kompoziciją Birmingamo universitete, o džiazo įgūdžius tobulino pianisto Liamo Noble‘o pamokose.

Visapusiškas menininkas reiškiasi solo bei įvairiausių sudėčių kolektyvuose, kuria ir aranžuoja muziką kameriniams ansambliams bei džiazo orkestrams. Euano solinis albumas „Portraits, Preludes and Landscapes” puikiai atskleidžia jo klasikinį išsilavinimą ir improvizuotojo ambicijas. Kritikams šio albumo pjesės priminė Maurice‘ą Ravelį, Claude‘ą Debussy ir netgi Eriką Satie.

Su savo trio Euanas Stevensonas atkuria šio žanro 6-7 dešimtmečių banginių muzikavimo stilių. Šio pianisto kūrinių yra atlikęs BBC bigbendas, jis aranžavo muzikos nonetui, sudarytam iš džiazo bei styginių kvartetų ir arfos.

Tačiau bene daugiausia komplimentų už originalumą Euanas pelnė muzikuodamas su saksofonininku Konradu Wiszniewskiu. Dueto albumą „New Focus“ įtakingi britų leidiniai įvertino kaip įspūdingą Škotijos džiazo paraišką. Jis buvo nominuotas Škotijos metų albumo apdovanojimui.

Pianistas daug dirba ir su džiazo dainininkais. Tarp jo partnerių yra perspektyvūs vokalistai Matthew Fordas, Tina May, Carla Cook. Euanas rašo, aranžuoja kūrinius, akompanuoja kylančiai popžvaigždei Georgiai. Jis bendradarbiavo su daugeliu iškilių britų džiazo atstovų, tarp jų - Colinu Steele, Tomu Gordonu, Trish Clowes, be to, yra nepriklausomos įrašų kompanijos „Up On The 1 Records” vienas įkūrėjų ir vadovų.

Juozas Kuraitis - nuolatinis „Vilnius Jazz“ dalyvis, dukart – 2006 ir 2007 metais – tapęs tarptautinio konkurso „Vilnius Jazz Young Power“ laureatu. Saksofonininkas pelnė ir J.Pakalnio jaunųjų atlikėjų konkurso (1999), džiazo konkurso Nidoje (2004) bei „Džiazo vilties“ (2005) laurus.

Juozas 2008-aisiais baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, vėliau stažavosi J.Sibeliaus muzikos akademijoje Suomijoje. Jis dalyvavo daugelio džiazo meistrų projektuose, tarp jų - Artūro Anusausko, Herbie Kopfo, George‘o Kontrafouriso, Robino Aristoreno, Kęstučio Vaiginio. Pastaraisiais metais dažnai pasirodo su Arkadijumi Gotesmanu, yra perkusininko kvinteto narys.

Juozas Kuraitis subūrė ir savo kvartetą, kuriame groja Dmitrijus Golovanovas, Vytis Nivinskas, Darius Rudis. Saksofonininko muzikos spektras – nuo „maistreamo“ iki „free“ džiazo, tango ir klasikinės muzikos.

Jis pasirodė svarbiausiuose Lietuvos džiazo bei šiuolaikinės muzikos festivaliuose, grojo grupėje „In Culto“, koncertavo su Klaipėdos kameriniu orkestru, saksofonų kvartetu „Sax Fix“, įvairiais bigbendais, yra Vilniaus džiazo orkestro narys.

Nacionalinių bei tarptautinių konkursų laureatas Dominykas Vyšniauskas mokėsi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Amsterdamo aukštojoje menų mokykloje, stažavosi Niujorke ir Leipcige.

Trimitininkas grojo daugelyje tarptautinių kolektyvų, tarp jų – „Mezkal Jazz Unit“, Europos jaunimo bigbende „Swingig Europe“, „Gerd Hermann Ortler Orchestra“, „Jazzwerkstatt“, „Secret Swing Society“, taip pat Vilniaus džiazo orkestre, LRT ir Kauno bigbenduose.

Įvairiuose projektuose Dominykas dalijosi scena su Vijay‘u Iyeriu, Klausu Kugeliu, Grazyna Auguscik, Michaelu Moore‘u, Andreasu ir Mathiasu Pichleriais, Daliumi Naujokaičiu, Janu Maksimovičiumi, Liudu Mockūnu, Arturu Bumšteinu ir kitais žinomais muzikantais. Jis koncertavo daugelyje Europos šalių, Kanadoje, JAV.

Kontrabosininką Andrew Sharkey pastarąjį dešimtmetį scena suvedė su daugybe iškilių Škotijos muzikų, tarp jų - Brianu Kellocku, Colinu Steele, Konradu Wiszniewskiu, Niki Kingu. Neseniai jis muzikavo su Naujojo Orleano saksofonininku Jessie Davisu ir britų pianistu Davidu Newtonu. Andrew yra ir Euano Stevensono trio narys.

Būgnininko Jameso Drummondo profesinė karjera prasidėjo roko grupėje “Strangeways”. Per daugiau kaip dvylika metų muzikantas su ja išleido penkis albumus, dalyvavo daugybės roko įžymybių - “Meatloaf”, Bryano Adamso, “Europe” ir “The Kinks” šou. Jamesui teko bendradarbiauti ir su škotų dainininkėmis Mae McKenna ir Barbara Dickson, japone Imeko Shiratori, saksofono legenda Dicku Heckstall-Smithu.

Vilnius Jazz'2013

William Hooker - Liudas Mockūnas

JAV/Lietuva

Vladimir Chekasin - Vladimir Tarasov

Lietuva

Pascal Schumacher Quartet

Liuksemburgas

David Fiuczynski Planet Microjam

JAV

Sean Noonan "A Gambler's Hand"

JAV/Lenkija

Osvaldas Balakauskas "Psalms of the Spring"

Lietuva

Kaja Draksler

Slovėnija

Brussels Jazz Orchestra "Graphicology"

Belgija

Hildegard Lernt Fliegen

Šveicarija

Andy Emler MegaOctet

Prancūzija

 
Vilnius Jazz Young Power 2013

Kaff

Lietuva

In Albedo

Lietuva

Legentet

Lietuva

r.a.d.d.

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2013 Guests

Euan Stevenson Vilnius Quintet

Škotija/Lietuva