36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022

Albert Beger - Arkady Gotesman

Albert Beger - Arkady Gotesman (Izraelis/Lietuva):

Albert Beger - sax
Arkady Gotesman - dr, perc

Šiuos muzikantus sieja ilgametė partnerystė – jie jau daug kartų koncertavo Izraelyje. Susitikimui su Vilniaus publika duetas parengė naują savo kompozicijų programą. Šia proga Arkadijus Gotesmanas išbandys ir naujų instrumentų.

Albertas Begeras gimė Turkijoje, užaugo Izraelyje, kur sugėrė turtingas daugiakultūrės aplinkos tradicijas. Spalvingi vietos garsovaizdžiai tapo būsimojo kompozitoriaus ir improvizuotojo įkvėpimo šaltiniu.

Tik būdamas 25-erių Albertas „atrado“ saksofoną, prieš tai jis mokėsi groti fleita. Gavęs Berklio muzikos koledžo Bostone stipendiją, muzikas čia studijavo kompoziciją ir atlikimo meną. Gyvendamas JAV jis susidomėjo „free“ džiazu, susipažino su Alberto Aylerio, Johno Coltrane‘o, Cecilo Tayloro, „ Art Ensemble of Chicago“ kūryba. Vėliau saksofonininkas tęsė studijas Jeruzalės muzikos ir šokio akademijoje.

Šiuo metu Albertas Begeras dėsto šioje akademijoje, taip pat Haifos universitete ir vadovauja Kūrybos ir gamybos mokyklos Tel Avive skyriui.

Nuo kūrybinės karjeros pradžios 1991-aisiais saksofonininkas išleido įvairiose Izraelio kompanijose su skirtingais kolektyvais devynis savo muzikos albumus. Alberto Begero kūryboje jungiasi įvairiausi muzikos stiliai – bibopas, hardbopas, „free“ džiazas, progresyvusis rokas, šiuolaikinės klasikos, etninės muzikos, elektronikos elementai, lyrika ir siautulys, eksperimentai ir tradicijos.

Gausybė projektų suvedė saksofonistą su pripažintais Izraelio bei užsienio džiazo muzikantais, tarp jų - Williamu Parkeriu, Hamidu Drake‘u, Gerry Hemingway‘umi, Joelle Leandre, Johnu Bostocku, Haroldu Rubinu, Hagi Fershtmanu, Jamesu Newtonu, Romanu Kontzmanu, Ericu Shapira, Asafu Sirkisu.

2005 metais muzikas pelnė pirmąjį solidų nacionalinį įvertinimą – Landau apdovanojimą už atlikimo meną, 2009 metais gavo vieną svarbiausių Izraelyje muzikams skiriamų prizų – Ministro pirmininko apdovanojimą už muzikos kūrybą.

Vienas kūrybingiausių ir produktyviausių Lietuvos perkusininkų Arkadijus Gotesmanas groja ne tik džiazą, bet ir naujausią akademinę muziką, rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, kuria ir įrašinėja muziką teatrui, atlieka ją spektakliuose, gyvai garsina nebylius kino filmus, rengia projektus su šokėjais.

A.Gotesmano perkusija skamba Oskaro Koršunovo spektakliuose, kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo balete "Dezdemona", choreografės Loretos Juodkaitės spektaklyje "Nepaklusti". Kartu su aktore Dalia Michelevičiūte jis sukūrė teatrinį projektą pagal Wislawos Szymborskos eiles „Stotis N mieste“.

Pastaruoju metu teatrinė raiška perkusininką itin traukia. 2010-aisiais jis pakvietė publiką į savo pirmąjį autorinį monospektaklį "Dievo žmogaus istorija". Šiemet Arkadijus pristatė naują autorinį projektą „Perkusiniai atvirukai“, parengtą kartu su vaizduojamojo meno kūrėjais Linu Liandzbergiu ir Artūru Valiauga. Savotiškas teatras yra ir džiazo bei jidiš muzikos kvartetas, kuriame A.Gotesmanas neseniai pradėjo muzikuoti su dainininku Rafailu Karpiu, pianistu Dariumi Mažintu ir saksofonininku Petru Vyšniausku.

Perkusininkas rengia projektus ir su literatais, įrašė kompaktinį diską kartu su poetu Rolandu Rastausku, yra išleidęs solinį albumą "J.Brodsky in memoriam", įkvėptą poeto eilių.

Džiazo scenoje A.Gotesmanas debiutavo 9-ajame dešimtmetyje. Jis bendradarbiavo su daugybe įvairių krypčių muzikantų, tarp jų – Rolandu Dahindenu, Vladimiru Volkovu, Viačeslavu Gaivoronskiu, Arkadijumi Šikloperiu, Julianu Josephu, Johnu Zornu, Davidu Geringu, Jacku Sironu, Franku Londonu, Anthony Colemanu, Charlesu Gayle'u, Timu Daisy.

Perkusininkas yra ilgametis Petro Vyšniausko, Viačeslavo Ganelino, Liudo Mockūno partneris. Jis muzikuoja „Dainius Pulauskas Group“, Vilniaus džiazo orkestre, „ACCOsax Freeminded“ trio, rengia projektus su vokaliste Andre Pabarčiūte ir daugelių kitų improvizuotojų. A.Gotesmanas taip pat yra Vilniaus klezmerių orkestro įkūrėjas ir narys, klezmerių muzikos festivalio rengėjas.
 

Vilnius Jazz'2012

Nguyen Le "Songs of Freedom"

Prancūzija

Peter Broetzmann’s Full Blast

Šveicarija/Vokietija

Albert Beger - Arkady Gotesman

Izraelis/Lietuva

Hikashu

Japonija

Marc Ayza Group feat. Blurum 13

Ispanija

Michael Formanek Quartet

JAV

La Campagnie des Musiques à Ouïr

Prancūzija

Fuwa Works

Japonija

Tribute to John Coltrane

Lietuva

Omer Klein

Izraelis

European Saxophone Ensemble

Europos Sąjunga

Vladimir Tarasov and Lithuanian Art Orchestra

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2012

Vilkšu Pa Muguru

Lietuva

Singaz

Lietuva

Kaf Kaf

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2012 Guests

Vein feat. Jan Maksimovic

Šveicarija/Lietuva