36th Vilnius Jazz Festival. 12-16 October, 2022
Arūnas Šlaustas Jazz Project (Lietuva):

Valerijus Ramoška - tp;
Danielius Praspaliauskis - as;
Skirmantas Sasnauskas - tb;
Arūnas Šlaustas - p;
Vytis Nivinskas - db;
Darius Rudis - dr.

+
Chordos kvartetas:

Vytautas Mikeliūnas - vn;
Dainius Puodžiukas - vn;
Robertas Bliškevičius - va;
Mindaugas Bačkus - vc;
ir
Ramūnas Zakaras - va.

Vilnius Jazz festivalio programose kaip vienas iš džiazo raidos kelių nuolat žvalgoma džiazo ir akademinės muzikos jungtis. Įvairias jos galimybes festivalio scenoje pristatė grupė Ex Tempore, Vladimiro Tarasovo LAO, Arūnas Šlaustas ir Skirmantas Sasnauskas projekte Ciaccona, Arkadijus Gotesmanas, Linas Liandzbergis ir Artūras Valiauga projekte su šv.Kristoforo kameriniu orkestru, Dainiaus Pulausko džiazo grupė su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru (vad. Gintaras Rinkevičius). Jubiliejiniame Vilnius Jazz festivalyje šią tradiciją tęsia nuoseklus minėtos krypties puoselėtojas Arūnas Šlaustas.

Pianistas, klavišininkas ir kompozitorius Arūnas Šlaustas, džiazo ir akademinės muzikos jungties galimybes tyrinėjo ne viename projekte – su ansambliu Ex Tempore, Skirmantu Sasnausku, Arnoldu Gurinavičiumi, Danieliumi Praspaliauskiu; su pastaruoju įgrojo CD Kita Teritorija. Arūno Šlausto kūrybinius impulsus ir savitą plėtojimo būdą dažniausiai inspiruoja senoji muzika.

Pianistas gerai žinomas ne tik kaip džiazo, bet ir kaip akademinės muzikos atlikėjas. Baigęs klasikinį fortepijoną Lietuvos muzikos akademijoje, tapo Tarptautinio M.K.Čiurlionio pianistų konkurso laureatu, surengė ne vieną rečitalį, koncertavo su Lietuvos kameriniu ir Lietuvos nacionaliniu simfoniniais orkestrais; grojo šiuolaikinių akademinių kompozitorių kūrinius solo ir su ansambliu Ex Tempore, kurio nariu ir vienu įkūrėjų jis yra.

Jo karjera džiazo scenoje, kaip ir festivalis Vilnius Jazz, skaičiuoja 20-metį - džiazą šalia akademinės muzikos pianistas pradėjo groti 1987 Vladimiro Čekasino vadovaujamame Lietuvos muzikos akademijos bigbende. Vėliau muzikavo Arnoldo Gurinavičiaus kvartete, ansambliuose The New Lithuanian Trio, Ex Tempore, Danieliaus Praspaliauskio kvartete ir diksilende. Nuo 1991 su Danieliumi Praspaliauskiu subūrė kvintetą, vėliau ansamblį Contra Jazz, įrašiusį pirmąjį autorinį Arūno Šlausto albumą Kita teritorija. Pianistas taip pat groja solo, muzikuoja su folk muzikos grupėmis. Šalia to dirba pedagoginį darbą - dėsto Vilniaus konservatorijoje ir Lietuvos muzikos akademijoje.

Naujajame Arūno Šlausto projekte džiazo ir akademinės muzikos dialogą veda, regis, tobulai subalansuotas orkestras – šalia lyderio groja 5 džiazo meistrai ir 5 muzikantai, atstovaujantys akademinę muziką.

Projekte groja vienas veikliausių Lietuvos džiazmenų trimitininkas Valerijus Ramoška, ypač pagarsėjęs kaip Dainiaus Pulausko grupės narys. Virtuoziškas trimitininkas, meistriškas ir universalus muzikantas, išmanantis moderniojo džiazo stilius ir valdantis platų raiškos priemonių arsenalą, jis lengvai prisitaiko prie įvairių lyderių ir stilių.

Valerijus Ramoška džiazo scenoje reiškiasi nuo 1990, nuo pat susiformavimo (1994) nuolat muzikuoja su Dainiaus Pulausko Grupe. Jis taip pat groja pačiose įvairiausiose sudėtyse – nuo duetų ir kamerinių džiazo grupių iki bigbendų, yra LRT bigbendo solistas, kaip solistą jį dažnai kviečia ir Kauno bigbendas. Trimitininkas dirba pedagoginį darbą Vilniaus konservatorijoje bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Su Arūnu Šlaustu nuolat bendradarbiauja universalus saksofonininkas ir kompozitorius Danielius Praspaliauskis. Įvaldęs įvairius stilius - nuo diksilendo iki acid jazz; saksofonininkas tyrinėja džiazo ir akademinės muzikos jungtis, eksperimentuoja su bulgariškais ir kitais nestandartiniais ritmais; Praspaliauskio saksofonas neretai palydi pop muzikantų pasirodymus bei skamba jų albumuose. Saksofonininkas taip pat turi akademinės muzikos atlikėjo patirtį, yra įgrojęs bei inspiravęs šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrinių, nuolat dalyvauja šiuolaikinės muzikos projektuose, bei šiuolaikinės muzikos festivaliuose.

Lietuvos džiazo scenose Danielius Praspaliauskis aktyviai dalyvauja nuo 1991, nuo 1994 nuolat pasirodo kaip lyderis ar bendralyderis su kvartetu, kvintetu, diksilendu, ansambliu Contra Jazz, jiems komponuoja. Jis taip pat yra LRT bigbendo solistas.

Šiame projekte groja dar vienas muzikantas, garsėjantis projektais, kuriuose džiazas susitinka su akademine muzika – trombonininkas Skirmantas Sasnauskas. Nuolat pasirodantis Vilnius Jazz festivalyje su įvairiais kolektyvais, jis, galima sakyti, stovėjo prie šio festivalio lopšio – jo kvintetas dalyvavo pačiame pirmajame renginyje Vilniaus Džiazas’87, davusiam impulsą šiemet jau 20-metį švenčiančiam Vilnius Jazz festivaliui.

Skirmantas Sasnauskas – neeilinė figūra Lietuvos džiaze. Trombonininkas, dūdmaišininkas, multiinstrumentininkas, kompozitorius, vokalistas. Jo raiškos priemonių arsenalas turtingas, kaip ir jo kūrybinis akiratis, aprėpiantis t radicinį džiazą, free, fusion, džiazo ir folkloro bei džiazo ir akademinės muzikos sintezę, avangardinius eksperimentus. Muzikas, sukaupęs turtingą patirtį įvairioje stilistikoje, ypač pagarsėjo savitu stiliumi, išradingai eksploatuojančiu lietuviško folkloro elementus ir tembrus; šios krypties projektas pelnė jam Birštono džiazo festivalio Didįjį prizą.

Lietuvos džiazo scenoje Skirmantas Sasnauskas groja nuo 1986; muzikavo bemaž su visais garsiausiais Lietuvos džiazmenais, jo kolektyvuose kūrybinę brandą ugdė ne vienas šiandien garsus Lietuvos džiazo atlikėjas. Skirmantas Sasnauskas yra LRT bigbendo solistas, o taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas.

Arūno Šlausto projekto boso liniją veda kontrabosininkas Vytis Nivinskas - v ienas ryškiausių Lietuvos džiazmenų, pasižymintis muzikinio mąstymo brandumu, garso sodrumu bei ekspresyvumu, aktyvia ir ryškia artikuliacija bei lanksčiomis melodinių linijų kantilenomis. Vilnius Jazz scenoje ne sykį girdėjome įsimintinus projektus: 2000 jis debiutavo kaip lyderis, pristatydamas savo projektą Coltrane Impressions, 2004 atsiskleidė kaip kompozitorius, grodamas su tarptautine grupe Baltic Asteroids , 2005 pasirodė su jaunųjų maištininkų grupe Riot, prieš metus jį girdėjome priešfestivaliniame koncerte su grupe SAGA pristatant naują CD.

Muzika Vytis susidomėjo palyginti vėlai. Susižavėjęs džiazu, filosofijos studijas Vilniaus universitete iškeitė į kontrabosą. Šio instrumento paslaptis studijavo Vilniaus konservatorijoje, Lietuvos muzikos akademijoje, Carlo Nielseno muzikos akademijoje Danijoje ir DePaulo universitete Čikagoje, kurį baigė magistro laipsniu.

Džiazo scenoje pasirodęs 1994 m. bosistas veikiai įgijo svarią patirtį, grodamas su iškiliausiais Lietuvos džiazo muzikais; dalyvaudamas džiazo, roko, akademinės klasikos bei šiuolaikinės muzikos projektuose. Nuo 2001 Vytis Nivinskas gyveno ir mokėsi JAV, kur 2002 Čikagoje subūrė ansamblį Baltic Asteroids. Jis taip pat komponavo, grojo su įvairiomis grupėmis ir muzikantais.

Grįžęs į Lietuvą, Vytis Nivinskas įnešė gaivaus vėjo į Lietuvos džiazo gyvenimą. Dėl savo kūrybinių, estetinių ir žmogiškų principų Vytis tapo geidžiamiausiu Lietuvoje džiazo kontrabosininku. Muzikas, griežiantis su iškiliausiais Lietuvos džiazo kūrėjais, o taip pat solo ir duetais, šiemet surengė įsimintiną rečitalį. Šalia kūrybinio, dirba pedagoginį darbą - dėsto Lietuvos muzikos akademijoje.

Arūno Šlausto projekto pulsas patikėtas jaunam sparčiai progresuojančiam būgnininkui Dariui Rudžiui , išsiskiriančiam meistriškumu ir lankstumu. Jautrus akompaniatorius ir universalus muzikantas laisvai jaučiasi įvairiuose stiliuose: nuo flamenko ir latin iki moderniojo džiazo bei fusion. Džiazo scenoje debiutavęs 1999 m., šiandien įvardinamas tarp geriausių šalies būgnininkų, Darius Rudis groja su Dainiaus Pulausko, Leonido Šinkarenkos, Vytauto Labučio, Arūno Šlausto, Jano Maksimovičiaus, Artūro Anusausko, Egidijaus Buožio, Artūro Chalikovo ansambliais, Eugenijumi Kanevičiumi, Eduardu Armonu ir Baiba Skurstene; pasirodė tarptautiniuose projektuose su Alexi Tuomarila, Anatoly Vapirovu, Phillip Hamilton. Šalia kūrybinės veiklos jis dėsto Vilniaus kolegijoje.

Šiame Arūno Šlausto projekte džiazo muzikantai susijungia su 5 akademinės muzikos atlikėjais - styginiu kvintetu, kurio bazė yra žymusis Chordos kvartetas, meistrų kolektyvas, įkvėpęs ne vieną kūrėją, drąsiai įsitraukiantis į eksperimentus, nuolat grojantis šiuolaikinę muziką, dalyvaujantis šios muzikos festivaliuose.

 

Nuo šių metų Chordos kvarteto nariu yra Vytautas Mikeliūnas, puikiai žinomas ir akademinėse, ir džiazo scenose, jo džiazo projektuose ryški akademinės muzikos įtaka. Smuikininkas yra įvairių konkursų laureatas, ilgametis šv.Kristoforo kamerinio orkestro koncertmeisteris.

Nuo 1981, kai debiutavo džiazo scenoje su Kęstučio Lušo ansambliu, Vytautas Mikeliūnas groja su įvairiais šalies džiazo muzikantais. Nuolat balansuojantis tarp klasikos ir džiazo smuikininkas kūrė džiazines aranžuotes jo vadovaujamam Beduin String Quartet. Dirbdamas šv.Kristoforo orkestre, Vytautas Mikeliūnas inicijavo keletą orkestro projektų su džiazo muzikantais, aranžavo orkestrui džiazo kompozicijas. Šalia kūrybinės Vytautas Mikeliūnas užimtas ir pedagogine veikla.

Šiame projekte Chordos kvarteto smuikininkę Ievą Sipaitytę pakeitęs Dainius Puodžiukas spėjo pagarsėti ne tik Lietuvoje bet ir už Atlanto. Daugelio konkursų laureatas, meistriškumą tobulinęs JAV, Bostone ir Kembridže, be kita ko koncertavo solo su žymiuoju Bostono simfoniniu orkestru. Šiuo metu sukauptą patirtį perteikiantis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Dainius Puodžiukas rengia programas su broliu pianistu Aidu. Jo meistrišką muzikavimą kritikai lygina su Paganiniu.

Dar du tikrieji Chordos nariai Robertas Bliškevičius ir Mindaugas Bačkus turi ir šiandieninio džiazo patirties – jų instrumentai skamba Liudo Mockūno–Stefano Pasborgo albume Toxikum.

Altininkas Robertas Bliškevičius gerai žinomas akademinės muzikos scenose. Nuo 1989 grojęs Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre, altininkas buvo vienu iš Chordos įkūrėjų, o taip pat vienu iš Vilniaus kamerinio orkestro steigėjų, su šiuo kolektyvu koncertavo ir įrašinėjo, dalyvavo įvairiuose projektuose, muzikavo kaip solistas. Groja kameriniame ansamblyje Nepaklusnieji, altininkų kvartete Viola Regnum.

Be aktyvios koncertinės veiklos Robertas Bliškevičius reiškiasi ir kaip teoretikas – parašė straipsnių apie senosios muzikos suvokimą bei interpretavimą, ir kaip vadybininkas – yra keliaujančio festivalio Muzikos ruduo meno vadovas, koncertų ir renginių organizavimo agentūros Domus Artis programų vadybininkas, vienas senosios muzikos festivalio Banchetto Musicale organizatorių.

Svarią šiuolaikinės muzikos atlikimo patirtimi garsėja violončelininkas Mindaugas Bačkus. Jau penkerius metus muzikuojantis Chordos kvartete, meistriškas entuziastingas ir artistiškas violončelininkas išsiskiria savo kūrybinės veiklos platumu ir užmojais. Violončelininko solinis repertuaras aprėpia nuo J.S.Bacho iki šiuolaikinių lietuvių bei užsienio kompozitorių kūrybos bei eksperimentų.

Mindaugas Bačkus realizuojasi ne tik per repertuaro įvairovę, bet ir grieždamas įvairiuose kolektyvuose. Jis yra grojęs Pasaulio jaunimo simfoniniame orkestre, Vilniaus kameriniame orkestre (dir.Donatas Katkus), Baltijos šalių jaunimo simfoniniame orkestre (dir.Jonas Aleksa), Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre (vad.Gintaras Rinkevičius), muzikavo su Lietuvos kameriniu orkestru (diriguojant Yehudi Menuhin), su kameriniu orkestru Kremerata Baltica (dir. G.Kremeris). Violončelininkas daug koncertuoja įvairiose kamerinėse sudėtyse: griežia su ansambliu Nepaklusnieji, ansambliuose su perkusininku Pavelu Giunteriu, smuikininku Martynu Švėgžda von Bekeriu, pianistais Roku Zubovu bei Daumantu Kirilausku, klarnetininku Roger Arve Vigulfu, saksofonininku Liudu Mockūnu ir kt. Jis taip pat reiškiasi kaip solistas, yra išleidęs solo CD El Cello.

Chordos kvartetą Arūno Šlausto projekte papildys altininkas Ramūnas Zakaras, žinomas kaip Lietuvos kamerinio orkestro muzikantas bei Lietuvos kamerinio orkestro kvarteto narys.

© Jūratė Kučinskaitė


Vilnius Jazz'2007

Andy Emler trio

Prancūzija

Rova Special Sextet

JAV / Lietuva / Šveicarija

Ronin

Šveicarija

Dainius Pulauskas Group

Lietuva

Nomad

Austrija

Ibrahim Electric feat. Liudas Mockūnas

Danija / Lietuva

Monika Heidemann Band

JAV

Arūnas Šlaustas Jazz Project

Lietuva

Fritz Hauser

Šveicarija

Farmyard Animals Trio

D.Britanija

Juozas Milašius

Lietuva

Magic Mushrooms

Lietuva

 
Vilnius Jazz Young Power 2007

Dmitrij Golovanov

Lietuva

Untitled

Lietuva

1+1=1

Lietuva

QU5

Lietuva