31st Vilnius Jazz Festival. 11-14 October, 2018
Vilnius Jazz'2005

Marc Ducret Trio (Prancūzija):

Marc Ducret
- g
Bruno Chevillon - db
Eric Echampard - dr

 

Vilnius Jazz scenoje išgirsime vieną iškiliausių šiuolaikinės prancūzų muzikos kolektyvų Marc Ducret Trio, kuriantį išties nekonvencionalią muziką.

Trio lyderis kompozitorius bei gitaristas Marc Ducret - vienas originaliausių šių dienų improvizatorių. Savamokslis neeilinių gabumų muzikas, niekada neapsiribojęs konkrečia muzikos rūšimi ar stiliumi, kuria savitą, nenuspėjamą muziką, atakuojančią nuožmiomis elektrinės gitaros atakomis ar nuklystančią į subtilias impresionistines abstrakcijas, ataidinčią roko hitais ar priartėjančią prie postbopo, pratrūkstančią noise lavina ar žaidžiančią flamenko ir klasikinės muzikos atplaišomis. Vienas neįprasčiausių gitaros atlikėjų, apsiginklavęs akustinėmis ir elektrinėmis, boso ir baritonine gitaromis kuria savą skambesį, kuriame randa vietos visos įmanomos muzikos formos.

1957-aisiais Paryžiuje gimęs Markas Ducret muziko karjerą pradėjo palyginti vėlai, sulaukęs septyniolikos, grodamas bosu su šokių ansambliais, roko ir folk grupėmis, akompanuodamas dainininkams ir dainuodamas pats, intensyviai dirbdamas studijose. Ši patirtis tapo jo "universitetais". Kaip gitaristas Markas Ducret debiutavo 1986 metais su Patrice Caratini oktetu, netrukus tapo pirmojo Prancūzijos Orchestre National de Jazz nariu; tais pačiais metais suformavo trio, koncertavusį šalies ir tarptautinėse džiazo scenose. Sekančiais metais pasirodė su trio įrašytas debiutinis Marko Ducret albumas La Théorie du Pilier.

Marko Ducret veikla netruko sulaukti atsako - jau 1987-aisiais talentingas gitaristas buvo įvertintas Django Reinhardto prizu, 1988 ir 1989 metais žurnalo Jazz Hot pripažintas geriausiu Prancūzijos gitaristu, 1989 - SACEM žvaigžde. Gitaristas pelnė pripažinimą ne tik Prancūzijoje, - įgijo pagreitį ir tarptautinė jo karjera, jį pradėta kviesti kaip solistą.

1991 užsimezgusi Marko Ducret kūrybinė draugystė su amerikiečiu saksofonininku Tim Berne atnešė jam pripažinimą tarp džiazo tėvynės improvizacinės muzikos kūrėjų. Su Berne jis grojo duetu bei įvairiose jo grupėse: Big Satan, Caos Totale, Bloodcount. Tim Berne įrašų firmoje Screwgun gitaristas įgrojo kelis solo albumus. Šiandien Markas Ducret - vienas iš nedaugelio Europos muzikantų, reguliariai grojantis užjūryje, pastovus New York Factory narys.

Talentingas gitaristas taip pat bendradarbiauja su tokiais muzikantais kaip Larry Schneider, David Friedmann, Michel Portal, Joachim Kühn, Franco Ambrosetti, Didier Lockwood, Miroslav Vitous, Enrico Rava, Adam Nussbaum, Django Bates, David Sanborn, Joey Baron, Michel Godard, Dominique Pifarély, David Linx, Bobby Previte, ir kt.; muzikuoja su įvairiomis grupėmis: AKA Moon, Acoustic Quartet su Louis Sclavis ir Dominique Pifarély, Andy Emler kvintetu, Fran?ois Jeanneau orkestru Pandémonium, Copenhagen Art Ensemble, Daniel Humair, Antoine Hervé ansambliais, Fran?ois Corneloup kvartetu, duetu su perkusininku Bobby Previte bei jo kvartetu Latin for Travelers. Lietuvos džiazo auditorija Marką Ducret jau turėjo progos išgirsti festivalyje Birštonas'2004, kur jis grojo su grupe Toxikum.

Šalia muzikavimo su įvairiomis grupėmis, Marc Ducret groja solo ir su savo ansambliais: tentetu Seven Songs, savitai interpretuojančiu 7 dešimtmečio muziką bei trio. Dabartinės sudėties trio Marc Ducret suformavo 1997 metais, iki tol jau išmėginęs save ne viename tokio formato ansamblyje.

Trio kontrabosininkas ir kompozitorius Bruno Chevillon (g. 1959) - vienas įstabiausų Prancūzijos džiazo scenos bosistų. Išsiskiriantis nepaprastu elegantiškumu ir subtilumu muzikas žinomas iš savo darbų su Michel Portal, Louis Sclavis, Paul Motian, Stephen Oliva bei Daniel Humair ansambliais. Jis taip pat groja įsimintinus solo koncertus, tarp jų - kritikų puikai įvertinta Pasolini ou la Rage Sublime. Muzikuoja su JeanMarc Foltz.

Jaunąją Prancūzijos džiazo kartą atstovauja trio būgnininkas Eric Echampard (g.1970), su Marku Ducret grojantis nuo 1995 metų, vertinamas už precizišką, įtaigų ir elegantišką stilių, ir tuo pačiu ypatingą draivą ir kūrybiškumą.

Nuo vaikystės grojantis būgnais, paauglystėje susidomėjęs džiazu ir improvizacine muzika, Lyono konservatorijoje jis įgijo klasikinio ir šiuolaikinio perkusininko išsilavinimą. Profesinė Eriko Echampardo karjera prasidėjo 1991 darbu Jacques Di Donato kvintete. Netrukus būgnininkas jau muzikavo su tokiais kūrėjais kaip Louis Sclavis, Philippe Deschepper, Fran?ois Jeanneau, Michel Eddelin. Paskutinio dešimtmečio vidury dalyvavo Jacques Di Donato ir Xavier Charles vadovaujamo improvizatorių ansamblio Systeme Friche projektuose, grojo ORJA bigbende ir Bernard Strubber orkestre. Pastaruoju metu Erikas Echampardas dar muzikuoja Michel Portal kvartete, Andy Emler trio ir MegaOctet, nuo 2001 m. groja plačiai pripažintame duete su suomių akordeonininku Kimmo Pohjonen.

© Jūratė KučinskaitėAtgal

 

Eldbjørg Raknes

Norvegija

 

Kazutoki Umezu
+ Hiviya Katan

Japonija

 

Liudas Mockūnas
+ Marc Ducret

Lietuva / Prancūzija

 

Bill Wyman's Rhythm Kings

D.Britanija

 

Dainiaus Pulausko džiazo grupė + Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras

Lietuva

 

Willem Breuker Kollektief

Olandija

 

Riot

Lietuva