31st Vilnius Jazz Festival. 11-14 October, 2018
Mike del Ferro trio Vilnius Jazz'2004

Mike del Ferro trio (Olandija):

Mike del Ferro - piano
Frans van der Hoeven ­ double bass
John Engels - drums

Pianistas, kompozitorius ir aranžuotojas Mike del Ferro (g.1965) priklauso tiems džiazo kūrėjams, kurie į džiazą atėjo per klasiką ir šiandieniniame triukšmingame pasaulyje nuolat sugrįžta prie gaivios klasikos versmės.

Mike del Ferro - garsaus operos dainininko Leonardo del Ferro sūnus. Jis augo supamas operos ir klasikinės muzikos.

"Mano ankstyvuose vaikystės prisiminimuose tėvo dainavimas koncertuose, namuose, restorane, su draugais - visur belccanto", - sako pianistas. Nuo 9-erių metų mokęsis klasikinio fortepijono, džiazu Mike del Ferro susidomėjo tik sulaukęs 17. 1990 m. jis baigė džiazo fortepijono studijas Hilversumo Konservatorijoje.

Dar studijų metais pianistas nugalėjo džiazo fortepijono konkurse Roterdame, buvo pripažintas geriausiu solistu Europos džiazo konkurse (Europe Jazz Contest) Briuselyje ir pelnė pirmą premiją Karlovy Vary džiazo konkurse. 1993 m. jo kompoziciniu talentu susižavėjo B.Brookmeyeris, ir išrūpino jam stipendiją trejų metų kompozicijos ir aranžuotės studijoms Kolonijos universitete Vokietijoje.

Muzikuodamas su tokiomis asmenybėmis kaip T.Thielemans, J.DeJohnette, O.Castro Neves, S.Hamilton, R.Galliano, T.van Leer, H.Land, N.Winstone, B.Bailey, C.Dulfer, T.Oosterhuis, F.Vagan ir kt., Mike del Ferro pelnė puikią reputaciją kaip pianistas solistas ir akompaniatorius, o taip pat kompozitorius ir aranžuotojas.

Šalia koncertinės veiklos pianistas kurį laiką dėstė džiazo fortepijoną Karališkoje konservatorijoje Hagoje; bendradarbiavo su populiariu Danijos animatoriumi B.Ringu. Nuo 2001 m. M.del Ferro yra Amerikos balso džiazo programų direktorius ir American Voices džiazo festivalių programų koordinatorius.

Mike del Ferro - universalus pianistas, grojantis įvairią muziką nuo diksilendo iki salsa, nuo džiazinių Azerbaidžano liaudies dainų versijų iki savitų operos arijų interpretacijų. Tarp jo albumų - puikiai įvertintas darbas New belcanto - opera meets jazz, kurį įrašant dalyvavo T.Thielemansas ir R.Galliano. Jame naujai suskamba džiazo "kostiumais" perrengtos garsiausios operų arijos. Vilnius Jazz festivalyje šią programą pianistas pristato su trio, kuriame groja pirmo ryškumo Olandijos džiazo žvaigždės.

Trio bosistas Frans van der Hoeven (g.1963) - nuolatinis Mike del Ferro kūrybinis partneris, vienas aktyviausių Olandijos džiazo muzikų; bosistas ir multiinstrumentininkas, kompozitorius ir aranžuotojas, Amsterdamo ir Karališkosios Hagos konservatorijos dėstytojas. Jis grojo ir įrašinėjo su Clark Terry, Woody Shaw, Barney Wilen, Jack deJohnette, Eivind Aarset, Harry Sweets Edison, Art Farmer, Ronnie Cuber, Tom Harrel, Lee Konitz, Dee Dee Bridgewater, Toots Thielemans, Kurt Rosenwinkel, Han Bennink, Diederik Wissels&David Linx, Art Farmer, Charlie Mariano, Lew Tabackin ir daugeliu Olandijos bei Belgijos muzikantų; o taip pat groja solo.

Franso van der Hoeveno bosas skamba bemaž 30 albumų. Tarp jų ir neseniai pasirodžiusiame soliniame albume First Flight. Jame multiinstrumentininkas Frans van der Hoeven šalia akustinio boso groja klavišiniais, gitara mušamaisiais bei perkusiniais instrumentais, tradicinius grojimo būdus derindamas su elektroninės muzikos raiška.

Mušamaisiais trio groja džiazo scenos veteranas John Engels (g.1935), per bemaž 50 sceninės karjeros metų pelnęs pasaulinį pripažinimą. Štai tik nedidelė dalis su juo dirbusių muzikantų sąrašo, primenančio džiazo enciklopediją: S.Getz, Z.Sims, D.Gillespie, C.Terry, T.Thielemans, M.Alexander, B.Webster, C.Jordan, P.Woods, C.Rouse, N.Adderley T.Jones, W.Marsalis, S.Hampton, H.Jones, T.Flanagan, N.Simone, A.Lincoln, J.Hendricks.

Gimęs būgnininko šeimoje, J.Engelsas taip pat užaugo supamas muzikos. Pirmasis reikšmingas jo darbas buvo muzikavimas su pianiste M.L.Williams 1953 m. Po to daugiau nei dešimtmetį būgnininkas grojo legendinėje olandų džiazo grupėje Diamond Five, akompanavusiai daugybei Olandijoje viešėjusių džiazo žvaigždžių.

1983 m. Olandijos vyriausybės remiamas J.Engelsas išvyko į JAV, kur 3 mėnesius grojo ir studijavo pas M.Lewis. Dar vieną vyriausybės paramą kelionei į džiazo tėvynę jis gavo 1992 m., minint profesinės veiklos keturiasdešimtmetį. Jos metu J.Engelsas grojo 23 koncertus su garsiausiais muzikantais, dalyvavo TV ir radijo laidose.

Su įvairiais muzikantais būgnininkas įrašė arti šimto albumų, 6 iš jų buvo įvertinti Edison prizu (olandiškuoju Grammy ekvivalentu). Gausiame J.Engelso apdovanojimų sąraše - 1985 m. North Sea džiazo festivalio Bird Award (beje, jis buvo pats pirmas muzikantas, gavęs šį apdovanojimą); 1988 m. pelnė vieną reikšmingiausių Olandijos džiazo apdovanojimų Boy Edgar Prize. J.Engelsas nuolat pripažįstamas geriausiu džiazo būgnininku, 1997 m. jis tapo pirmuoju ne amerikiečiu, pelniusiu Hall of Fame Award septynioliktame Ache BIOS džiazo festivalyje Jamaikoje.

© Jūratė KučinskaitėAtgal

 
Ryoji Hojito
Japonija
 
Cuong Vu trio
JAV
 
Subtonic
Norvegija
 
Han Bennink +
Jaak Sooäär +
Liudas Mockūnas

Olandija / Estija / Lietuva
 
Monsieur Dubois
Olandija
 
Dainius Pulauskas Group
Lietuva
 
How To Be Enlightened
in 48 hrs

Olandija / Indija
 
Exias-J
Japonija
 
Ninsk
Olandija
 
Kazutoki Umezu
KIKI band

Japonija
 
Matthew Bourne +
Steve Davis +
Dave Kane

D.Britanija
 
Weekend Guitar Trio
Estija
 
Baltic Asteroids
JAV / Lietuva
 
Harri Sjöström +
Bernhard Arndt

Suomija / Vokietija