31st Vilnius Jazz Festival. 11-14 October, 2018
Kazutoki Umezu / Masahiko Satoh Vilnius Jazz'2003
Kazutoki Umezu / Masahiko Satoh (Japonija):

Kazutoki Umezu - alt sax, soprano sax, clarinet, bass clarinet
Masahiko Satoh - jazz pianist, composer, arranger


Vilnius Jazz nuolat pristato išradingumu ir drąsa garsėjančius naujojo džiazo kūrėjus iš Japonijos. Šiemet pažintį su Tekančios saulės šalies džiazu tęsia Kazutoki Umezu ir Masahiko Satoh duetas.


Altiniu ir sopraniniu saksofonais bei klarnetu ir bosiniu klarnetu grojantis bei komponuojantis Kazutoki Umezu vadinamas vienu reikšmingiausių pūtikų pasaulyje. Jis garsėja ne tik kaip džiazo meistras, bet ir kaip muzikas, bendradarbiaujantis su daugeliu skirtingų muzikos rūšių kūrėjais ir savo improvizacijas nuolat papildantis naujais šaltiniais. Sunku net apibrėžti K.Umezu muzikinių užmojų ribas.


Jis drąsiai suka į japonų džiaze dar neišbandytas sritis: bendradarbiauja su taiko būgnininkais, bliuzo ir roko muzikantais, kaimo dainininkais, japonų tradicinės bei Korėjos šamanų muzikos, avangardinio džiazo atlikėjais, šokėjais ir poetais; groja klezmerių ir vidurio rytų muziką. Savo kūryboje jis sėkmingai derina Vidurio rytų, Europos, roko ir džiazo muzikos elementus. Jis geba sujungti skirtingus muzikos stilius ir jų atlikėjus, išsaugant jų stilių ir išlaikant japonišką dvasią. Novatoriškose, nuolat atsinaujinančiose K.Umezu improvizacijose ir kompozicijose nekinta jo saksofono skambesys - stiprus, skaidrus, gražus ir energingas.

Kazutoki Umezu gimė 1949 m. Dar studijų metais jis subūrė nepaprasto populiarumo sulaukusį ansamblį Seikatsu Kojou Iinkai Orchestra. Nuo 1970 m. K.Umezu gastroliuoja visame pasaulyje. 1974-1975 m. jis aktyviai muzikavo Niujorko naujojo džiazo studijose - grojo su Ted Daniel's Third World Energy Ensemble, Sunny Murray Trio, The Aboriginal Music Society ir tokiais muzikantais, kaip Lester Bowie, Olu Dard, Joe Bowie, Oliver Lake, David Murray, William Parker, Rashid Ali.

1980 m. savo kūrybinę patirtį K.Umezu praplėtė bendradarbiaudamas su roko grupe RC Succession. Netrukus jis pagarsėjo Europos naujojo džiazo scenose kaip Dr.Umezu - nuo 1981 jis bemaž 7-erius metus intensyviai koncertavo Europoje ir Japonijoje su 8 albumais dokumentuotu Doctor Umezu Band. Tai - viena iš daugelio K.Umezu suformuotų eksperimentinių grupių. Be jos reikėtų paminėti 3 moterų grupę DIVA, 19 dalyvių ansamblį Betsuni Nanmo Klezmer, mažą klezmerių čigonų ansamblį Komtcha Klezmer, septetą Shakushain, ir unikalųjį Kazutoki Umezu "Kiki" Band. K.Umezu diskografijoje virš trisdešimt autorinių albumų.

Be darbo su savo projektais, K.Umezu bendradarbiauja ir su kitais japonų ir užsienio muzikantais. Per savo profesinę karjeką jis aplankė 35 šalis ir kiekvienoje grojo su vietos muzikantais. Saksofonininkas - aktyvus tarptautinių projektų dalyvis, nuo 9 dešimtmečio vidurio nuolat grojantis Niujorko Knitting Factory klube su improvizacinės muzikos lyderiais John Zorn, George Rewis, Tom Cora, Samm Bennett, Marc Ribot, Ned Rothenberg, Wayne Horwitz, Anthony Coleman, George Lewis, Fred Frith, Don Byron ir kitais naujojo džiazo kūrėjais bei ansambliais Eclecticism bei First Deserter.; grojo su britų roko grupe Ian Dury & Blockheads, muzikavo su Rusijos kūrėjais: Leonid Soybelman, Valentina Ponomariova, Sergey Kuryochin, ir su mūsų džiazo patriarchais Vladimiru Chekasinu, Vladimiru Tarasovu. K.Umezu yra tarptautinio saksofonų seksteto The Six Winds narys, muzikuoja su Europos naujosios improvizacinės muzikos meistrais Peter Brötzman, Carlo Actis Dato.

Kazutoki Umezu ne tik muzikantas - jis taip pat renginių ir festivalių prodiuseris, vienas pagrindinių Asian Fantasy - Cocoon teatro projektų, tyrinėjančių naujas visos Azijos muzikos kryptis, meno vadovų. Be to, jis komponuoja, kuria muziką kinui ir aranžuoja; yra išleidęs knygą Itsudatte Iikagen (1999), rašė kritinius straipsnius ir esė.
K.Umezu dalyvavo 6 ankstyvose Ohshigoto sesijose - nenutrūkstamuose live šou, kurių metu 20 dienų iš eilės kasdien jam teko groti su 70 skirtingų muzikantų ir kiekvieną projektą vainikuodavo milžiniškas pasisekimas.


Puikią partnerystę energingajam K.Umezu Vilnius Jazz scenoje sudarys talentingas Japonijos džiazo lyderis, pianistas, klavišininkas, kompozitorius ir aranžuotojas Masahiko Satoh.

Jo kūrybinės stilistikos pagrindas - post-bopas ir fusion, papildyti free epizodais.

Kritikai M.Satoh linkę lyginti su Ch.Corea.

Šalia originalių kūrinių jo albumuose atsiranda vietos ir džiazo standartams, tiesa, interpretuojamiems nestandartiškai.


M.Satoh gimė Tokijuje 1941 m. Baigęs Keio universitetą, 1966-68 m. studijavo kompoziciją ir aranžuotę Berklee muzikos koledže. Grįžęs į Japoniją, jis įrašė pirmąjį albumą Palladium už kurį pelnė Swing Journal įsteigtą Japan Jazz Award (1969 m.).
M.Satoh grojo su tokiais muzikais, kaip Anthony Braxton, Art Farmer, Jack DeJohnette, Charles Mingus, Eddie Gomez, Jean-Luc Ponty, Niels Pedersen, Joëlle Léandre, Toots Thielemans, Helen Merrill, Nancy Wilson, Gary Peacock, Pierre Favre, Miyamoto Fumiaki, Nakagawa Masami, Carlo Actis Dato, Vladimir Tarasov, Lauren Newton ir kt. Kaip pianistas, kompozitorius ir aranžuotojas M.Satoh dalyvavo daugelio garsių džiazo muzikų įrašuose; tarp jų kritikai išskiria JAV išleistą albumą Amorphism su Steve Gadd ir Eddie Gomez, bei Prancūzijoje išleistą ir Japan Jazz Award pelniusį Randooga. M.Satoh grojo gausybėje džiazo festivalių ir koncertų Azijoje, Europoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir JAV.

M.Satoh - pripažintas kompozitorius. Už kompozicijas jis buvo 2 kartus įvertintas nacionalinio menų festivalio prizu Award of Excellency. Tarp jo kūrinių, kurių dalis pasirašyta Richard Dusenberg III vardu, minėtinos 2 kompozicijos orkestrui ir trims improvizatoriams RANMON (1987), Concerto for the WAVE III and orchestra (1988), kūriniai pasaulinei parodai, kompozicijos ir aranžuotės 1993 m. projektui Buddhist Music with 1000 Syomyo Voices.

M.Satoh taip pat dirba su Japonijos TV programomis, kino filmais; 1997 m. įkūrė įrašų studiją BAJ Records.

© Jūratė KučinskaitėAtgal
 
Manfred Leuchter
"Arabescue"

Vokietija

Manfred Leuchter - accord.
Heribert Leuchter - sax
Christoph Titz - trumpet
Antoine Pütz - b, guitar
Afra Mussawisade - dr
 
Fredrik Nordström Quintet
Švedija

Fredrik Nordström - ts,
Magnus Broo - tp,
Mattias Stahl - vib,
Filip Augustson - b,
Fredrik Rundqvist - dr
 
Myra Melford Quartet
"Be Bread"

JAV

Myra Melford - piano, harmonium
Cuong Vu - trumpet
Stomu Takeishi - bass
Elliot Humberto Kavee - dr
 
Milašius Power Trio & Darius Čiuta
Lietuva

Juozas Milašius - g
Skirmantas Sasnauskas - trombone
Arkady Gotesman - dr
Darius Čiuta - pc
 
Saadet Türköz /
Urs Leimgruber

Šveicarija

Saadet Türköz - voc
Urs Leimgruber - sax
 
Cinematic Orchestra
D.Britanija

Jason Swinscoe - key, electronics
Phil France - double bass
Luke Flowers - dr
Steve Brown - key
Patrick Carpenter - turntables
Tom Chant - sax, horn
 
Musica Reservata
Italija

Michael Gassman - trumpet
Vincenzo Mingiardi - guitar
Roberto Bonati - double bass
Roberto Dani - drums