31st Vilnius Jazz Festival. 11-14 October, 2018
Fredrik Nordström Quintet Vilnius Jazz'2003
Fredrik Nordström Quintet (Švedija):

Fredrik Nordström
- ts,
Magnus Broo - tp,
Mattias Stahl - vib,
Filip Augustson - b,
Fredrik Rundqvist - dr


Fredrik Nordström Quintet - viena ryškiausių šiandieninio Švedijos džiazo grupių. Jos lyderis saksofonininkas Fredrik Nordström'as pernai buvo įvertintas garbingu Jazz in Sweden prizu, kurį Metų džiazo muzikantui teikia Švedų koncertinis institutas Rikskonserter. Šis apdovanojimas kvintetui suteikė galimybę Caprice Records studijoje įrašyti albumą bei plačias turų galimybes; tarp jų - šią vasarą vykusios grupės gastrolės Kanadoje.


Švedų koncertiniam institutui remiant šiemet pasirodė kvinteto albumas On Purpose, sulaukęs puikių kritikos komentarų bei ypatingo dėmesio. Albumas, kurį sudaro tik originalios F.Nordström'o kompozicijos buvo pristatytas viename prestižiškiausių pasaulio džiazo leidinių - žurnale Down Beat ir pelnė 4 žvaigždučių įvertinimą. Kritikai akcentavo jo intriguojančią muzikinę dramaturgiją bei "žaidimus su tempu, ritmika ir harmonija, palaikant klausytoją nuolatinėje intrigoje."

Tai nebe pirmas tarptautinis Fredrik'o Nordström'o pripažinimas - puikių įvertinimų sulaukė ir ankstesnis saksofonininko džiazo standartų albumas Live, kurį 2002-aisiais išleido firma Dragon. Šis F.Nordström'o, legendinio švedų bosisto Palle Danielsson'o ir būgnininko Fredrik'o Rundqvist'o koncertinis įrašas iš Glenn Miller Café Stokholme, Down Beat apžvalgose taip pat buvo įvertintas 4 žvaigždutėmis. Jau tuomet apie Fredrik'ą Nordström'ą imta kalbėti, kaip apie sensacingą muzikantą ir bebaimį improvizatorių.

Pats saksofonininkas, nuolat ieškantis naujo, modernaus skambesio, savo muziką apibūdina kaip "progresyvųjį džiazą su neabejotina šiuolaikinės klasikinės ir roko muzikos įtaka", teigdamas kad kūryboje jam svarbiausia improvizacija ir sąveika su grupe. Jo kūrybą labiausiai įtakojo Dexter'is Gordon'as ir Charl'is Parker'is.

Išskirtinis improvizatorius ir intriguojančių kompozicijų autorius Fredrik Nordström jau pažįstamas Vilnius Jazz festivalio publikai - pernai jis muzikavo su vokalistės Lindha Svantesson grupe.

1974 m. Sandvike gimęs F.Nordström'as, saksofonu groti pradėjo, būdamas 10. 1995-1999 m. jis studijavo Karališkame Universitetiniame muzikos koledže, be kitų pas J.Milder, M.Gustafsson, Ö.Fahlström, B.Stenson, P.Danielsson. Nuo 1995 m. persikėlus į Stokholmą, F.Nordström'as grojo daugybėje skirtingų muzikinių kontekstų: nuo trio iki okteto. 1998 m. saksofonininkas debiutavo ir kaip lyderis, suburdamas oktetą Fredrik Nordström's 08. Su juo 2000 m. Dragon Records buvo įrašytas įspūdingas debiutinis F. Nordström'o albumas Urgency, sudarytas tik iš originalių lyderio kompozicijų, kurių stilistika liudija F.Nordstromą puikiai pažįstant džiazo stilius. Pasirodžius šiam albumui kritikas Jack'as Bowers'as pavadino saksofonininką "Švedijos atsakymu sparčiai kylančioms jaunoms Amerikos saksofono žvaigždėms".

F.Nordström'o kvintete groja ryškiausi naujosios kartos Švedijos džiazo muzikantai, su juo muzikuojantys nuo debiutinio saksofonininko albumo.

Magnus Broo (g. 1965) daugiau nei dešimtmetį yra vienas ryškiausių Švedijos trimitininkų. Jis išsiskiria meistriškumu bei savitumu, atsiskleidžiančiu veik teatraline melodinių linijų dramaturgija, plačiomis tembrinėmis erdvėmis, originaliomis frazuotėmis.

Džiazu paauglystėje trimitininką sudomino trombonininkas B.Henders'as, įtraukęs jį į vietinį bigbendą. Vasaros kursų metu trimitininko muzikavimą išgirdęs Amerikos tūbininkas ir pučiamųjų instruktorius Rich Matteson pripažino neeilinius M.Broo gabumus ir pakvietė jį studijuoti Teksase. Po studijų Šiaurės Teksaso universitete (1984-1990 m.) M.Broo pradėjo groti garsiausiose švedų džiazo grupėse, tarp kurių - Fredrik Noren Band, Stockholm Jazz Orchestra, Fire House, Atomic ir kt. Sulaukęs 34-erių po ilgos ir įvairiapusės karjeros jis pagaliau debiutavo ir kaip lyderis. Su savo kvartetu yra išleidęs 2 autorinius albumus: Sudden Joy (1999) ir Levitation (2001).

Aukštai vertinamas ir kvinteto vibrafonininkas Mattias Stahl, vadinamas Švedijos džiazo atradimu, talentingiausiu šios šalies džiazo muziku. Šalia muzikavimo su Fredrik Nordström kvintetu, jis vadovauja kvartetui. Prieš metus išleistas jo kvarteto albumas ståhls blå taip pat susilaukė ypatingo kritikos dėmesio - 4 žvaigždučių įvertinimo žurnale Down Beat bei pozicijos geriausių 2002 m. albumų sąraše, o grupės lyderis M.Stahl'as buvo pavadintas vibrafono vunderkindu. Sulaukęs pripažinimo Džiazo tėvynėje, šiemet jis pelnė ir švedų radijo prizą kaip "Metų debiutantas."

M.Stahl'as, gimęs 1971 m. Švedijos miestelyje Oskarshamne, dar vaikystėje aktyviai domėjosi muzika, dainavo ir tyrinėjo įvairiausius muzikos instrumentus, ypač mušamuosius. Nuo 16-os jis pradėjo rimtai studijuoti muziką, išbandė daugelį instrumentų, netgi grojo fortepijonu mokyklos bigbende. Būdamas 22 apsistojo prie vibrafono. Nuo 1999 M.Stahl'as - profesionalus vibrafonininkas, savitu dinamišku stiliumi praturtinantis F.Nordström'o kvinteto bei okteto, Lennart Åberg grupės bei kitų švedų džiazo ansamblių skambesį. Šiemet jo muzikavimą su grupe KOOP turėjo progos išgirsti Kaunas Jazz festivalio klausytojai.

Kvinteto bosistas Filip Augustson (g. 1973) - pasižymi lankstumu, grodamas tiek klasikinę, tiek laisvą džiazo muziką ir yra vienas užimčiausių Švedijos bosistų. Jis muzikavo tokiuose kolektyvuose kaip Fredrik Noren Band, Fredrik Ljungvist Quartet, Gösta Rundqvist Trio ir kt. Su įvairiomis grupėmis bosistas įrašė daugiau nei 15 albumų..

F.Nordström'o kvinteto būgnininkas Fredrik Rundqvist taip pat pažįstamas Lietuvos auditorijai - skoningumu ir preciziškumu išsiskiriantį būgnininką prieš metus girdėjome Vilnius Jazz festivalyje vokalistės Lindha Svantesson seksteto sudėtyje. Svarią sceninę patirtį jis įgijo, grodamas trio su savo tėvu - garsiu Švedijos džiazo pianistu Gösta Rundqvist'u bei bosistu H.Anderssonu.

© Jūratė KučinskaitėAtgal

 
Kazutoki Umezu / Masahiko Satoh
Japonija

Kazutoki Umezu - alt sax, soprano sax, clarinet, bass clarinet
Masahiko Satoh - jazz pianist, composer, arranger
 
Manfred Leuchter
"Arabescue"

Vokietija

Manfred Leuchter - accord.
Heribert Leuchter - sax
Christoph Titz - trumpet
Antoine Pütz - b, guitar
Afra Mussawisade - dr
 
Myra Melford Quartet
"Be Bread"

JAV

Myra Melford - piano, harmonium
Cuong Vu - trumpet
Stomu Takeishi - bass
Elliot Humberto Kavee - dr
 
Milašius Power Trio & Darius Čiuta
Lietuva

Juozas Milašius - g
Skirmantas Sasnauskas - trombone
Arkady Gotesman - dr
Darius Čiuta - pc
 
Saadet Türköz /
Urs Leimgruber

Šveicarija

Saadet Türköz - voc
Urs Leimgruber - sax
 
Cinematic Orchestra
D.Britanija

Jason Swinscoe - key, electronics
Phil France - double bass
Luke Flowers - dr
Steve Brown - key
Patrick Carpenter - turntables
Tom Chant - sax, horn
 
Musica Reservata
Italija

Michael Gassman - trumpet
Vincenzo Mingiardi - guitar
Roberto Bonati - double bass
Roberto Dani - drums