31st Vilnius Jazz Festival. 11-14 October, 2018
Cinematic Orchestra Vilnius Jazz'2003
Cinematic Orchestra (D.Britanija):

Jason Swinscoe
- keyboards, electronics
Tom Chant
- saxophone, horn
Steve Brown - keyboards
Patrick Carpenter
- turntables
Phil J. France - double bass
Luke Flowers - drums


Vilnius Jazz festivalį vainikuoja netikėtas naujosios muzikos ir senosios kino dokumentikos junginys - The Cinematic Orchestra (TCO) projektas "Man With A Movie Camera", kuriame unikalusis britų kolektyvas gyvai garsina 1929 m. rusų režisieriaus Dziga Vertovo sukurtą nebylųjį kino filmą. Šis projektas gimė Porto kino festivalio organizatorių užsakymu. J.Swinscoe buvo pasiūlyta sukurti ir atlikti muziką Rusijos avangardo klasiko dokumentiniam filmui Man With A Movie Camera (Žmogus su kino kamera), fiksavusiam sovietinę realybę. Tai buvo palanki proga The Cinematic Orchestra idėjas paskleisti kino pasaulyje, suteikusiame kolektyvui vardą. Projektas sulaukė stulbinančios sėkmės - jis buvo atliktas gyvai sename Porto teatre ir palydėtas ovacijomis stovint 3,5 tūkstančio žiūrovų. Šiandien projektas "Man With A Movie Camera" gyvai atliekamas nuo Škotijos iki Turkijos ir Šiaurės Amerikos, visur skindamas pripažinimą.


The Cinematic Orchestra - vienas iš nedaugelio ansamblių, išreiškiančių šiandieninės "semplerių kartos" pozicijas ir sėkmingai jungiančių klubinę kultūrą su džiazo tradicijomis bei šiuolaikinę studijinę techniką su nepakartojamu gyvu grojimu.The Cinematic Orchestra 1999 m. subūrė jaunas britų kompozitorius, programuotojas ir multiinstrumentininkas Jason Swinscoe su grupele bendraminčių: P.J.Franco, Luke Flowers, John Ellis, Patric Carpenter, Tom Chant. Tais pačiais metais Ninja Tune išleido debiutinį grupės albumą Motion, kritikos įvertintą kaip vieną nuostabiausių, pažangiausių ir talentingiausių albumų.

"Retas šiuolaikinis atlikėjas įneša į kūrybą tiek gilaus išmanymo bei transformacijos magijos kviesdamas jus į savo vidinį pasaulį ir supažindindamas su visiškai nauju muzikos klausymo būdu", - rašė The Guardian po metų pasirodžius J.Swinscoe remiksų albumui, atnešusiam autoriui dar platesnį pripažinimą.


Vis geresnių įvertinimų sulaukianti TCO 2002 m. įgrojo dar vieną, iki šiol geriausiu vadinamą albumą Everyday, kuriame vokalines partijas atlieka Fontella Bass ir Roots Manuva.

O šiemet Ninja Tune išleido The Cinematic Orchestra projekto Man With A Movie Camera CD ir DVD."Mes siekiame kurti muziką, o ne "muzaką", stengiamės kurti kažką ilgaamžiško",- sako TCO siela J.Swinscoe. Muzikinį TCO audinį sudaro samplai ir jų pagrindu improvizuojantys gyvi muzikantai. Polistilistinėse grupės kompozicijose lydosi ir įvairiomis formomis jungiasi 6-7 dešimtmečių džiazas, orkestrinės bei instrumentinės muzikos fragmentai, hardcore punk elementai ir eksperimentiniai ritmai. TCO kūryba nevergauja kuriam nors vienam žanrui. Novatoriškas ir stulbinantis TCO muzikinis kokteilis patrauklus įvairaus muzikinio išsilavinimo klausytojams ir kelia keblumų linkusiems į apibrėžimus. avant-jazz? hip-hop? nu-jazz? drum'n'bass? funk? post rock? trip hop? ar tiesiog elektroninė muzika? Regis, tai - individualus garsų kokteilio receptas.

Šio kokteilio autorius, The Cinematic Orchestra įkūrėjas, lyderis ir idėjinis vadas - kompozitorius, programuotojas, multiinstrumentininkas Jason Swinscoe. Ninja Tune prodiuseris, DJ-us ir Londono klubinės muzikos guru, jis pritaikė šokių muzikos technologijas savo grupėje. 1972 m. Škotijoje gimęs Jason'as nuo aštuonerių pradėjo skambinti gitara, ir dar studijų metais 1990 suformavo savo pirmąją grupę Crabladder, padėjusią kūrybinius pamatus TCO. Grupei iširus, J.Swinscoe dirbo didžėjumi daugelyje Anglijos klubų ir radijo stotyse, kol iš jo nepaliaujamų muzikinių eksperimentų išaugo "kinematografinis orkestras" - TCO.
"Orkestrantai":

Tom Chant - grupės saksofonininkas ir klavišininkas, TCO narys nuo grupės susikūrimo. Jau daugiau nei dešimtmetį profesionaliai grojantis muzikantas gerai žinomas iš darbų su Maggie Nicols, John Bisset, dueto Sycophants, Eddie Prévost Trio, jis taip pat bendradarbiavo su Coldcut, Roots Manuva, Circadian Rythms ir daugeliu Londono improvizacinės muzikos kūrėjų.

Festivalyje Vilnius Jazz TCO sudėtyje gros klavišininkas Steve Brown, kurio stilių kritikai prilygina H.Hancock'o muzikavimui.

Dar vienas "orkestro" klavišininkas Patrick Carpenter (sceninis pseudonimas PC) dažniau valdo elektroniką, grotuvus, turntables. Jis bendradarbiavo su DJ Food, grupe Coldcut, drauge su J.Swinscoe įkūrė ansamblį Neptune. Be to, jis dirba ir prodiuserio darbą.

Nuolatinis TCO kontrabosininkas ir vienas pagrindinių aranžuotojų Phil J.France yra dirbęs su Jack Wilkins, MJ Cole bei Adrian Ingram & John Pisano. Jis - albumo Everyday bendraautoris ir koprodiuseris.

Jauniausias "orkestrantas" - būgnininkas Luke Flowers, pastaruosius 15 metų nuolat muzikuojantis Mančesterio scenoje. Jis žinomas iš projektų su DJ Gilles Peterson, soul legenda Fontella Bass.

The Cinematic Orchestra ir kino, ir muzikos mylėtojams žada nepaprastų įspūdžių, kviesdami patirti ypatingą vizualiojo ir muzikos meno sąveiką.

© Jūratė Kučinskaitė


 
Bilietus į Cinematic Orchestra koncertą
galite įsigyti Vilniaus kongresų rūmų kasose
(Vilniaus g. 6/14)
arba rezervuoti interneto svetainėje www.kinai.lt
 


Oficialus Cinematic Orchestra puslapis
: www.cinematicorchestra.comAtgal
 
Kazutoki Umezu / Masahiko Satoh
Japonija

Kazutoki Umezu - alt sax, soprano sax, clarinet, bass clarinet
Masahiko Satoh - jazz pianist, composer, arranger
 
Manfred Leuchter
"Arabescue"

Vokietija

Manfred Leuchter - accord.
Heribert Leuchter - sax
Christoph Titz - trumpet
Antoine Pütz - b, guitar
Afra Mussawisade - dr
 
Fredrik Nordström Quintet
Švedija

Fredrik Nordström - ts,
Magnus Broo - tp,
Mattias Stahl - vib,
Filip Augustson - b,
Fredrik Rundqvist - dr
 
Myra Melford Quartet
"Be Bread"

JAV

Myra Melford - piano, harmonium
Cuong Vu - trumpet
Stomu Takeishi - bass
Elliot Humberto Kavee - dr
 
Milašius Power Trio & Darius Čiuta
Lietuva

Juozas Milašius - g
Skirmantas Sasnauskas - trombone
Arkady Gotesman - dr
Darius Čiuta - pc
 
Saadet Türköz /
Urs Leimgruber

Šveicarija

Saadet Türköz - voc
Urs Leimgruber - sax
 
Musica Reservata
Italija

Michael Gassman - trumpet
Vincenzo Mingiardi - guitar
Roberto Bonati - double bass
Roberto Dani - drums